BHP zimą przy zakładach pracy. Na co zwrócić uwagę

BHP zimą przy zakładach pracy. Na co zwrócić uwagę?

Każde przedsiębiorstwo zobowiązane jest do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy swoim pracownikom. DO przestrzegania przepisów BHP zobowiązuje ich kodeks pracy. Oczywiście takie same wymagania stawiane są wobec pracowników. Szczególnie istotne jest odpowiednie zabezpieczenie placów i parkingów przy zakładach pracy w okresie zimowym. Już teraz zdradzimy, że do wielu prac przydadzą się podesty ruchome.

Najważniejsze jest odśnieżanie terenu

Zima zazwyczaj zaskakuje drogowców. Do tego można już przywyknąć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że prawo nakazuje odpowiednie przygotowanie dróg i nawierzchni nie tylko na drogach publicznych czy miejskich, ale również na placach przy zakładach pracy czy też drogach dojazdowych. Odpowiedzialni są za to zarządcy. W razie niespełnienia określonych zadań może zostać na nich nałożona wysoka kara finansowa. Zatem na samym początku trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dróg, nawet jeżeli są to drogi tymczasowe. Niezbędne jest więc ich odśnieżenie, odlodzenie, co ma zapewnić bezpieczny dojazd pracowników do pracy. Ponadto niezbędne jest posypanie terenu piaskiem oraz solą, co ma zapobiec tworzeniu się poślizgów. Również chodniki muszą być odpowiednio przygotowane, a więc odśnieżone tak, aby zapewnić pracownikom maksimum bezpieczeństwa.

Oczyszczenie dachów zimą

Bardzo ważne jest również zadbanie o dachy budynków w okresie zimowym. Każdy budynek wytrzymuje określone obciążenie śniegowe, co zawarte jest w jego projekcie. W przypadku płaskich dachów opady są szczególnie problematyczne, gdyż śnieg nie spływa na ziemię, a gromadzi się na dachu. Zatem konieczne jest jego usuwanie w przypadku znacznych opadów. Tutaj sprawdzi się odpowiedni, specjalistyczny sprzęt taki jak podesty ruchome. Można wybrać modele przegubowe lub teleskopowe, a nawet nożycowe. Istotne znaczenie, by dostatecznie duża i bezpieczna była platforma robocza. Muszą być zapewnione odpowiednie barierki, a pracownicy odśnieżający dach powinni być przypięci do nich, a także posiadać kaski. Oczywiście wykonanie takich prac można powierzyć w całości firmie zewnętrznej. Wtedy nie trzeba angażować własnego personelu, który w tej sytuacji musi mieć uprawnienia do pracy na wysokościach. Poza uprzątnięciem dachu bardzo ważne jest strącenie tworzących się pod dachem sopli, które stanowią realne zagrożenie w przypadku upadnięcia na ziemię na przechodniów. Zatem o porządek i bezpieczeństwo można zadbać stosując podesty ruchome.

Dostosowanie parkingu do potrzeb wszystkich pracowników i klientów

Należy zdawać sobie sprawę, że odpowiednie dostosowanie parkingu jest niezbędne zarówno dla bezpieczeństwa, jak i wygody pracowników oraz klientów. Zatem zimą konieczne jest odpowiednie odśnieżenie i odlodzenie, dzięki czemu zwiększa się poziom bezpieczeństwa. Jeżeli śniegu jest dużo, to czasami nie wystarczy tylko użycie łopat i posypanie piaskiem, gdyż konieczne bywa użycie profesjonalnych odśnieżarek. Tylko dzięki temu można odpowiednio przygotować teren. Jeżeli jeszcze nie został on utwardzony, a chcą Państwo tego dokonać, to przed pojawieniem się intensywnych mrozów można wykonać parking z płyt betonowych, które są mrozoodporne, niezwykle trwałe i wytrzymują bardzo duże obciążenia. Jednocześnie doskonale zabezpieczają też teren i zapewniają komfort użytkowania. Zastosowanie płyt ażurowych zapewnia drenaż i odprowadzenie nadmiaru wilgoci, co jest bardzo ważne kiedy nadchodzą roztopy.

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia

Jak wiadomo zimą zmrok zapada bardzo szybko. Niezbędne jest więc zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Warto zastosować lampy z czujnikiem ruchu, które zapewniają energooszczędność, a jednocześnie komfort wszystkim pracownikom i klientom. Oczywiście należy wybierać odpowiednie oprawy i źródła światła led, które wystarczą na więcej niż jeden sezon.

Warto skorzystać z naszego poradnika, aby zapewnić odpowiednie warunki na zewnątrz, przy zakładzie pracy. Jeśli swoje przedsiębiorstwo prowadzą Państwo w Warszawie, to rekomendujemy podesty ruchome, które można wynająć od firmy Bozer. Zarówno wynajem krótkoterminowy, jak i długoterminowy to dobra inwestycja.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij