Dieta cukrzycowa – podstawowe zasady dla diabetyków

Dieta cukrzycowa – podstawowe zasady dla diabetyków

Światowa Organizacja Zdrowia określiła cukrzycę jako globalne zagrożenie. Trudno się zresztą temu dziwić, wszak ilość zachorowań na tę podstępną chorobę z roku na rok ciągle rośnie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam podstawowe zasady dotyczące diety dla diabetyków. Oczywiście nie oznacza to, że należy rezygnować z wizyt u lekarze czy dobrego dietetyka.

Profilaktyka rzecz najważniejsza

Choć obecnie coraz mniej osób umiera z powodu powikłań cukrzycy, to nadal wzrasta ilość zachorowań. Często mówi się już nawet o epidemii cukrzycowej. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, dzięki której można w znaczący sposób zniwelować ryzyko zachorowań, ale niestety nie można go całkowicie wykluczyć, szczególnie jeżeli cukrzyca ma podłoże genetyczne. Dlatego każdemu z Was radzimy zmianę stylu życia. Otóż należy być aktywnym, a więc uprawiać sport czy choćby wybierać długie spacery. Dodatkowo bezwzględnie trzeba porzucić nałogi, choćby tytoniowy, podobnie jak alkoholowy. Niezbędna jest też prawidłowa dieta, w dużej mierze oparta na warzywach. Tłuste mięso warto zamienić na chudy odpowiednik typu królik czy indyk. Na samym końcu warto też zmniejszyć spożycie białego cukru, a także kolorowych napojów gazowanych. A teraz przejdźmy do podstawowych zasad dla cukrzyków.

Systematyczność to podstawa

badanie cukruKażdy cukrzyk powinien pamiętać o spożywaniu posiłków regularnie, przy czym bardzo ważne jest nie robienie między nimi zbyt dużych przerw. Zaleca się jedzenie od czterech do sześciu posiłków w przypadku cukrzycy typu 1. Z kolei chorzy na cukrzycę typu 2 często odczuwają bardzo duży głód, ale absolutnie nie powinni mu ulegać, ale jednocześnie mogą spożywać aż 5 posiłków w ciągu dnia, oczywiście lekkostrawnych. Przy czym trzeba przestrzegać trzygodzinnych przerw. Bardzo przydatne jest także stosowanie probiotyków, gdyż metabolizm cukrzyków może być bardzo rozchwiany. Tutaj przestrzegamy Was także przed stosowaniem suplementów diety na własną rękę. Otóż zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Odpowiednio zbilansowane posiłki mają duże znaczenie

Żadnej diety nie można układać samodzielnie. Otóż tym zajmuje się specjalista, który przygotuje ją na podstawie waszych wyników badań. Zatem tak ważne jest znalezienie dobrego dietetyka. Jednocześnie koniecznie powinniście zastosować się do sprawdzonych rad. Otóż konieczne jest zrezygnowanie z produktów, które mają dużą ilość cukrów prostych. Do nich można zaliczyć choćby fruktozę czy też sacharozę. Nie polecamy Wam także spożywanie produktów typu „no sugar”, gdyż często posiadają one bardzo szkodliwe związki, choćby aspartam. Jak pokazują badania jest on rakotwórczy i zwiększa ryzyko nowotworów mózgu, zatem absolutnie nie należy go stosować. Pamiętajcie także, aby jeść możliwe najmniej przetworzone produkty. Zatem, im mniejsza liczba konserwantów, tym lepiej. Idealnie jeżeli produkty są w 100% naturalne, ale niestety nie zawsze można takie znaleźć. Cukrzycy pobierają energię z węglowodanów złożonych, które mają niski, czyli wynoszący poniżej 55, indeks glikemiczny, zatem nie powodują skoków glukozy. Produkty powinny być także bogate w błonnik pokarmowy. Najlepiej jeść np. pełnoziarniste pieczywo, ale także kasze, otręby czy niełuskany ryż. Dokładną dietę ustali wam dietetyk.

Odpowiednia obróbka posiłków – pamiętaj, że nadmiar szkodzi

Otóż wbrew pozorom cukrzycy powinni jeść nie tylko najmniej przetworzone, ale także poddane tylko niewielkiej obróbce posiłki. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba jeść surowe mięso – absolutnie nie można! Chodzi raczej o sposób poddawania obróbce np. warzywa. Im jest mniejszy, tym indeks glikemiczny także jest niższy. Przykładowo ugotowana marchewka ma trzykrotnie większy indeks glikemiczny niż surowa. Pamiętajcie także, aby nie jeść gorących ziemniaków, gdyż wtedy powstaje frakcja oporna, które nie pozwala na przyswajanie błonnika.

Dieta cukrzycowa musi być odpowiednio zbilansowana. Dlatego też powinna być ustalana przez specjalistów. Pamiętajcie, że każdy cukrzyk może mieć inną dietę, wszak wszystko zależy od stopnia choroby, a także wyników badań. Zatem nie korzystajcie także z gotowych diet w internecie, gdyż mogą Wam zaszkodzić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij