Jak ćwiczyć, aby nie doprowadzić do kontuzji

Jak ćwiczyć, aby nie doprowadzić do kontuzji?

Wiele osób nie zastanawia się nad powagą kontuzji, dopóki się jej nie nabawi. Warto jest poszerzyć swoją wiedzę na temat powikłań związanych ze złym przygotowaniem do treningu. Opłaca się również sprawdzić co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych kontuzji, które mogą zniszczyć nasze marzenia.

Rozgrzewka, a efektywny trening

Czym tak naprawdę jest rozgrzewka? Rozgrzewka podnosi temperaturę naszych mięśni, poprawia krążenie krwi i aktywizuje szereg procesów i narządów do pracy właściwej dla powiększonego wysiłku i intensywnego treningu. Dobrze wykonana rozgrzewka minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji oraz przeciążenia organizmu. Zdarza się również, że dzięki dokładnemu rozgrzaniu mięśni przed treningiem możemy zmniejszyć intensywność zakwasów, które są bardzo dokuczliwe, przy kolejnym treningu. Możesz dowiedzieć się więcej o sposobach na niechciane zakwasy, jeśli przeczytasz ten artykuł – https://www.zdrowenoni.pl/jak-pozbyc-sie-zakwasow/.

Rozciąganie – czy jest takie ważne?

Stretching, czyli inaczej rozciąganie po treningu jest niezbędny, ponieważ zapobiega powstawaniu kontuzji oraz stwarza optymalne warunki do rozwoju mięśni. Rozciąganie powinno być obowiązkowym punktem po treningu, głównie ze względu na zwiększenie naszych zakresów ruchu. Stretching pomaga także w redukcji napięcia mięśniowego i zmniejsza intensywność nagłych skurczy oraz zakwasów. Mięśnie, które są trenowane, a nie są poddawane stretchingowi, nie są wystarczająco długie, przez co przyśpiesza się proces zużywania stawów. Co więcej po intensywnych ćwiczeniach kręgi osadzają się bardzo blisko siebie, a przez spięte mięśnie zrastają się ze sobą doprowadzając do powstawania zwyrodnień, które mogą stać się przyczyną wypadania dysku.

Rozciąganie ma bardzo korzystny wpływ na regenerację mięśni i poprawę mobilności. Warto wykonywać je również przed treningiem siłowym, aby zmniejszyć kurczenie się mięśnia i ułatwić sobie nieco ćwiczenia. Głównym celem stretchingu jest zwiększenie elastyczności i wydajności organizmu, a także powiększenie zakresu stawów, tak, aby nie doprowadzić do bolesnej kontuzji.

Jak ćwiczyć, aby nie doprowadzić do kontuzji

Jak uniknąć kontuzji w sporcie?

Najważniejsze w uniknięciu kontuzji podczas treningu i wszystkich aktywności fizycznych to dobre rozgrzanie mięśni i porządne rozciąganie po treningu, jednak czy istnieje jeszcze jakiś sposób, aby nie zrobić sobie krzywdy w trakcie ćwiczeń? Bardzo ważna jest odpowiednia dieta bogata w witaminy i substancje odżywcze. Niezależnie od tego jaki sport uprawiamy, powinnyśmy dopasować do naszych treningów posiłki, które będą zawierać wystarczającą liczbę kalorii. Ważne jest, aby przy budowaniu mięśni w naszej codziennej diecie zapewnić sobie wystarczającą ilość białka i węglowodanów, a także tłuszczów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o kontuzjach i ich unikaniu. Kolejną metodą, aby uniknąć wszelkich kontuzji jest profilaktyczna suplementacja. W celu wzmocnienia swoich mięśni i stawów sportowcy korzystają z dobrodziejstwa kolagenu w proszku. Dodatkowo przyjmują kapsułki z wapniem i cynkiem, które wzmacniają kości. Ważne może się również okazać odpowiednie nawodnienie, ponieważ podczas treningu wypacamy wodę z naszego organizmu, a mięśnie potrzebują jej dla prawidłowego funkcjonowania i natlenienia.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij