Jak należy dbać o wykładzinę dywanową w zależności od materiału

Jak należy dbać o wykładzinę dywanową w zależności od materiału?

Wykładziny dywanowe wróciły do łask i ponownie stały się bardzo modne. Trudno się zresztą temu dziwić. Są przecież miłe w dotyku, a jednocześnie doskonale się prezentują, a przy tym dodają wnętrzu ciepłego i przytulnego charakteru. Dostępne są ponadto w wielu wzorach, ale i kolorach, dzięki temu wpisują się zarówno w nowoczesną, jak i klasyczną stylistykę, ale także retro. O zaletach można by napisać bardzo wiele, jednak my zamiast mówić o estetyce, postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak należy dbać o wykładzinę dywanową w zależności od materiału?

Dlaczego konieczne jest dbanie o wykładzinę dywanową?

czyszczenie dywanówChoć wykładzina dywanowa świetnie się prezentuje to jednak i ona wymaga pielęgnacji. Kurz, brud czy sierść wnikają w jej strukturę, przez co już na pierwszy rzut oka nie prezentuje się dobrze. Ale to nie wszystko. Otóż może tracić także swoją sprężystość, a więc nie czujemy już pod stopami tak przyjemnej i miękkiej struktury. Kolejnym argumentem przemawiającym za koniecznością utrzymywania jej w czystość jest to, iż pod wpływem brudu czy też zanieczyszczeń może utracić swoją intensywną kolorystykę stać się matowa, a tego przecież chcemy uniknąć. Również osoby będące astmatykami czy alergikami muszą szczególnie uważać na brud i pyłki, a także kurz, dlatego i one powinny dużą wagę przykładać do dbałości o nią. Ale tutaj pojawia się pytanie, jak ją czyścić by nadal zachwycała swoją estetyką, a dodatkowo czyszczenie nie było czasochłonne.

Czyszczenie suche – kiedy takie wybrać?

Pierwszym rodzajem czyszczenia jest to na sucho. Otóż w tym przypadku bardzo dokładnie pokrywa się dedykowanym do tego preparatem całą powierzchnie, przy czym należy to robić niezwykle precyzyjnie i co ważne równomiernie. Preparat dzięki aktywnym cząstkom wydobędzie brud z zakamarków. To już prawie koniec, wystarczy jeszcze odkurzyć go stosując zwykły odkurzacz i już dywan lśni jak nowy. Można zdecydować się na różne środki czyszczące na sucho, które dostępne są w formie aktywnej piany, jak i granulatu. Ta metoda czyszczenia jest przede wszystkim dedykowana do usuwania zabrudzeń z tkanin naturalnych i syntetycznych, gdzie wysokość runa jest nie większa niż 10 mm.

A kiedy warto wybrać czyszczenie na mokro?

dywanOczywiście można także zdecydować się na czyszczenie na mokro. W tym przypadku stosuje się specjalny odkurzacz piorący. Konieczne jest także dobranie specjalnego płynu do usuwania zabrudzeń. Takie środki doskonale usuwają plamy. Najczęściej wykorzystuje się tę metodę w przypadku wykładzin z runem powyżej 10 mm, a więc tych z charakterystycznym, długim włosiem, wykonanych z poliamidu, a także polipropylenu.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Warto przyjąć zasadę, że im szybsza reakcja, tym lepszy efekt. Zatem plamy należy usuwać możliwie jak najszybciej, dzięki temu czyszczenie nie będzie czasochłonne, ani też nie będzie wymagało specjalistycznego prania, które również do tanich nie należy. Czasami wystarczy tylko przetarcie chusteczką z aktywnym tlenem. Z kolei w przypadku nieco starszych plam konieczne może być zastosowanie odplamiaczy do dywanów, przy czym w przypadku tych z naturalny włosiem, które jest ponadto bardzo delikatne, absolutnie nie można stosować środków na bazie rozpuszczalników. Dobrym wyborem wydaje się także zabezpieczenie wykładziny specjalistycznym impregnatem. Tworzy on warstwę ochronną, a więc zapobiega wnikaniu zabrudzeń w głębokie włókna, a dodatkowo neutralizuje brzydki zapach. Taki impregnat najlepiej zastosować po każdym czyszczeniu chemicznym, dzięki temu efekty będą zdecydowanie lepsze. Jeżeli zależy Wam na przyjemnym zapachu, który będzie utrzymywał się przez bardzo długi czas, to polecamy do impregnatu wlać odrobinę olejku eterycznego.

Utrzymanie wykładzin dywanowych w czystości wcale nie musi być trudne. Wystarczy tylko skorzystać z naszych rad. Nadrzędna zasada, to taka, że im wcześniej zauważymy plamy, tym jej usunięcie będzie zdecydowanie łatwiejsze. Pamiętajcie jeszcze, aby stosować odpowiednie środki w zależności od rodzaju materiału. W przypadku naturalnych włókien należy unikać odplamiaczy z rozpuszczalnikiem, który może uszkodzić tkaninę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij