Jak pielęgnować szorstką skórę u niemowlęcia?

Skóra małego dziecka nie jest jeszcze tak mocna jak w przypadku osób dorosłych, dlatego jej funkcjonalność może nie być tak samo efektywna. Delikatna, cienka skóra niemowląt narażona jest na powstawanie podrażnień i uszkodzeń, czego jednym z objawów może być szorstkość i tworzenie się swędzących zmian. Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować szorstką skórę dziecka.

Szorstka skóra u niemowlęcia – jakie mogą być przyczyny?

Powody szorstkości skóry u niemowlęcia mogą być zróżnicowane, jednak wśród najczęściej występujących jest nadmierne przesuszenie. Klimatyzacja, ogrzewanie, brak dostatecznego nawilżenia kosmetykami po kąpieli mogą powodować przesuszenie bardzo delikatnej, cienkiej skóry małego dziecka. Skóra niemowlęcia zawiera znacznie mniej lipidów niż skóra osoby dorosłej, dlatego powinna być szczególnie nawilżana i natłuszczana. Przyczyną mogą być również czynniki genetyczne, chorobowe, przyjmowanie niektórych leków, antybiotyków oraz niewłaściwa pielęgnacja. 

Skóra niemowlęcia – jak ją oczyszczać i pielęgnować?

Zastanawiasz się, czy odpowiednio często myjesz i pielęgnujesz skórę niemowlęcia? Jest ona narażona przede wszystkim na odparzenie pieluszkowe, ale i uszkodzenia, spowodowane przyleganiem tkanin, kontaktem ze skórą tekstyliów typu pościel, tetrowe pieluszki. Poza rodzajem kosmetyków pielęgnacyjnych warto zatem zwrócić uwagę na skład detergentów, używanych do oczyszczania dziecięcych tekstyliów. Oczyszczanie powinno odbywać się regularnie, z zastosowaniem delikatnych kosmetyków, pozbawionych substancji zapachowych i konserwujących. W ten sposób szorstka skóra u dziecka ma szansą wytworzyć barierę ochronną, która nie zostanie uszkodzona podczas kąpieli. Następnie należy skórę nawilżać i natłuszczać, używając oliwki lub mleczka. W miejscach, gdzie skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia warto ją smarować dodatkowo silniej działającym kosmetykiem. Unikaj przegrzewania dziecka oraz zakładania niemowlęciu zbyt ciasnych ubrań, które mogą wywołać uszkodzenie, szorstkość, swędzenie i powstanie zaczerwienień. 

Po czym poznać, że skóra niemowlęcia ma skłonność do AZS?

Atopowe zapalenie skóry dotyka aż 10% noworodków i niemowląt. Objawiająca się rumieniem, pęcherzami, swędzeniem oraz często łuszczeniem skóra głowy, karku, łokci, policzków i łydek (tam zmiany pojawiają się najczęściej) powoduje znaczny dyskomfort i trudno ją zagoić. W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza, który po oględzinach objawów zaleci odpowiednią terapię. AZS jest chorobą przewlekłą o charakterze alergicznym, którą trzeba wyciszać, jednak w niektórych sytuacjach jej ponowna emisja jest nieunikniona. Niemowlę ze skłonnością do atopowej należy przebadać na zawartość IgE we krwi, oceniając poziom czynnika alergizującego. 

Czego unikać w pielęgnacji skóry niemowlęcia?

Pielęgnacja niemowlęcej skóry ze skłonnością do suchości i szorstkości powinna być kompleksowa, regularna i ściśle dostosowana do potrzeb dziecka. Wysokiej jakości kosmetyki dla dzieci ze skórą, skłonną do szorstkości nie powinny zawierać związków zapachowych oraz sztucznych substancji, mogących powodować podrażnienia. Wysokiej klasy kosmetyki warto dopasować do delikatnej, cienkiej skóry dzieci i nie używać ich zbyt często. Regularność oraz umiar są tutaj kluczowe. Unikaj kąpieli dziecka w gorącej wodzie, wybierając chłodniejszą, zbliżoną do temperatury ciała. Warto unikać również zbyt wilgotnych i zbyt suchych pomieszczeń. Takie powietrze sprzyja zmianom skórnym. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij