Jak poradzić sobie z uporczywym nękaniem

Jak poradzić sobie z uporczywym nękaniem?

Zjawisko prześladowania czy uporczywego nękania nie jest zjawiskiem nowym. Jednak dopiero niedawno zostało ono określone mianem stalkingu. Warto zauważyć, że jeszcze kilkanaście lat temu policja nie miała realnych możliwości walki ze stalkingiem. Jednym z najtragiczniejszych przypadków jest zabójstwo miss Polski z 1991 r. Agnieszki Kotlarskiej, która zginęła z rąk prześladowcy. Dopiero po wielu latach stalking został uznany za przestępstwo i wprowadzony do Kodeksu Karnego. Stalking może spotkać każdego, w małym mieście czy dużej metropolii. Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy i masz problem z prześladowaniem pomoże Ci warszawski prawnik.

Stalking – co warto wiedzieć?

Na samym początku zjawisko stalkingu odnosiło się do nękania znanych osób przez tzw. psychofanów. Choć już po krótkim czasie zaobserwowano, że stalking może przyjmować różne formy i tak naprawdę każda osoba może stać się jego ofiarą. Obecnie każdy stan w USA wprowadził karę za uporczywe nękanie, skradanie się, a także naprzykrzanie. Sytuacja w Polsce jeszcze kilka lat temu była zdecydowanie trudniejsza. Według badań przeprowadzonych przez instytut ekspertyz sądowych prawie 10% Polaków twierdziło, że byli ofiarami nękania. W dobie mediów społecznościowych skala tego zjawiska znacząco rośnie i trzeba zdawać sobie sprawę, że brak odpowiedniej reakcji na stalking może doprowadzić do tragedii. Gdy jesteśmy ofiarą stalkingu warto zwrócić po pomoc do kancelarii prawnej – link kancelaria-kopko.pl.

Stalking w polskim kodeksie karnym stalking adwokat

W Polsce stalking traktowany jest jako przestępstwo przeciwko wolności człowieka. Penalizacji tego zjawiska dokonano wprowadzając art. 190 a do Kodeksu Karnego. Zatem wszystkie sytuacje, gdy dochodzi do uporczywego nękania, czy prześladowania, co wzbudza w ofierze poczucie zagrożenia, strachu, a także narusza jej prywatność mogą być karalne. Stalker w polskim Kodeksie Karnym podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Warto wiedzieć, że prześladowanie może obejmować także dokuczanie danej osobie, liczne obraźliwe telefony, czy SMS-y bądź maile, a także śledzenie i nachodzenie w miejscu prywatnym czy miejscu pracy. Stalking odnosi się także do podszywania się pod daną osobę na portalach społecznościowych, co prowadzi do szkody osobistej i majątkowej i zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Konsekwencje stalkingu – kiedy wzrasta odpowiedzialność karna przestępcy?

Niestety ciągłe nękanie i prześladowanie ofiary może doprowadzić do tragedii. Coraz więcej miało miejsce prób samobójczych spowodowanych uporczywym nękaniem. W takiej sytuacji odpowiedzialność karna stalkera wzrasta. Zatem, gdy ofiara targnie się na swoje życie to sprawca może otrzymać karę do 10 lat pozbawienia wolności. Na stalking należy reagować i jeżeli uważasz, że jesteś jego ofiarą, to koniecznie powinieneś udać się na policję, która może wprowadzić odpowiednie środki. Stalker może także otrzymać sądowy zakaz zbliżania się do Ciebie, ale musisz zdawać sobie sprawę, że ściganie tego przestępstwa odbywa się tylko i wyłącznie na Twój wniosek.

Ściganie z urzędu czy na wniosek pokrzywdzonego?

Choć stalking według Kodeksu Karnego jest przestępstwem, to udowodnienie go nie jest wcale takie proste. Otóż stalking należy zgłosić osobiście, zatem jest ścigany tylko i wyłącznie na podstawie wniosku pokrzywdzonego. Wniosek o ściganie ma formę pisemną i jest składany do protokołu przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie i od tej chwili postępowanie toczy się z urzędu. Sytuacja jest zgoła inna gdy osoba pokrzywdzona targnie się na swoje życie. Wtedy też automatycznie sprawa ścigana jest z urzędu i wtedy też stalkerowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Poznaj sposoby na stalkerastalking prawnik

Osoba doświadczająca stalkingu powinna od samego początku szukać pomocy. Wszystkie zjawiska negatywne, których doświadczyła powinna zapisywać, gdyż mogą stanowić dowód w późniejszej sprawie. Można także szukać pomocy w fundacjach zajmujących się tym zjawiskiem. Ponadto prowadzone są blogi dla ofiar nękania, np. stalking.com.pl, gdzie można uzyskać fachową pomoc. Absolutnie nie należy bagatelizować tego zjawiska, gdyż niestety jest bardzo niebezpieczne.

Uporczywe nękanie należy zgłosić na policję. Jednak czasami wymaga się od ofiar dowodów. Jeżeli uznasz, że Twoja sprawa została zbagatelizowana to warto skorzystać jeszcze z pomocy fundacji czy udać się po poradę do prawnika.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij