Jak wykończyć i zaaranżować duży balkon

Jak wykończyć i zaaranżować duży balkon?

Zakup mieszkania z balkonem to marzenie wielu osób. Jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony spółdzielni i uzyska się zgodę można wykończyć duży balkon w dowolny sposób. Oczywiście tego problemu nie ma w przypadku wykończenia balkonu we własnym domu. Niezależnie od miejsca, warto dostosować wykończenie do aranżacji budynku, aby współgrało przynajmniej po części z elewacją i jej aranżacją. Zatem, doskonałym wyborem z pewnością będą płytki techniczne, ale to rzecz jasna nie jedyna możliwość.

Płytki techniczne do wykończenia balkonu – jakie wybrać?

płytki techniczne na balkon

Jeśli chodzi o płytki techniczne z klink.pl, które mają zwiększoną wytrzymałość na ścieranie, a także uszkodzenia mechaniczne, a ponadto są mrozoodporne, to na balkon najlepiej wybrać standardowy gres techniczny. Zdecydowanie się na spieki kwarcowe nie będzie opłacalne ze względu na to, że te płyty techniczne wymagają cięcia specjalistycznymi narzędziami i wykonywane są na życzenie przez producenta, ze względu na ryzyko ich uszkodzenia przy samodzielnym docinaniu. Zatem ze względów ekonomicznych, a także praktycznych lepszym wyborem będzie standardowa płytka gresowa techniczna. Oczywiście tu nie wybierzemy fantazyjnych wykończeń, gdyż aby ten materiał zachował swoją najwyższą trwałość nie powinien być poddawany szczególnym obróbkom. Jego montaż jest niezwykle prosty. Oczywiście należy zastosować zaprawę klejową mrozoodporną, którą nakłada się na płytkę techniczną i powierzchnię balkonu. W ten sposób może powstać balkon w nowoczesnym, skandynawskim lub industrialnym stylu. Jeśli budynek utrzymany jest w bielach i szarościach to takie wykończenie balkonu będzie jak najbardziej dobrym wyborem. Warto dobrać wysokie donice ceramiczne, w których można umieścić trawy ozdobne czy niewielkie, przycinane drzewka iglaste.

Deski drewniane do wykończenia balkonu – czy to się sprawdza?

Balkon można wykończyć również w drewnie. Oczywiście trzeba wybrać to o najniższej nasiąkliwości i najmniejszej kurczliwości, najlepiej egzotyczne. Warto wiedzieć, że do wykończenia balkonu przeznaczone są specjalne materiały drewniane można użyć desek montowanych na legarach, albo płytek drewnianych, które stosowane są gdy różnica pomiędzy wysokością posadzki balkonowej, a wejściem do mieszkania jest mniejsza niż 6,5 cm. Przed położeniem desek w którejkolwiek z metod betonowe podłoże należy pokryć poliuretanową powłoką malarską co ma zapobiegać zaplamieniu garbnikami pochodzącymi z drewna. Drewniane podesty łatwiej układa się niż deski, gdyż nie potrzeba tu kleju, ze względu na montaż na zaczepy. Z kolei deski można montować na wkręty, klej lub blaszki do drewnianego legara przyklejanego za pomocą kleju poliuretanowego. Takie wykończenie sprawdzi się w przypadku tradycyjnych elewacji z elementami drewna, np. w stylu rustykalnym.

Płytka klinkierowa na balkon może być dobrym wyborem

Na balkonie można wykończyć posadzkę przy pomocy płytek klinkierowych. Mają one podobne właściwości do cegły klinkierowej, czyli niską nasiąkliwość. Przede wszystkim są również antypoślizgowe, co nie jest bez znaczenia. Montaż odbywa się tradycyjnie na zaprawę klejową mrozoodporną, podobnie jak w przypadku płytek technicznych. Oczywiście, aby wilgoć nie dostawała się przez szczeliny konieczne jest wykonanie fugowania. W takiej aranżacji doskonale sprawdzą się ceramiczne duże donice, np. gliniane. Jeśli elementy elewacji, takie jak cokół czy filary zostały wykończone w płytce klinkierowej, to warto w ten sam sposób wykończyć balkon.

Kamień naturalny do wykończenia balkonu

Ostatnią propozycją aranżacji dużego balkonu jest wykorzystanie kamienia naturalnego. Oczywiście trzeba wybrać taki, który posiada antypoślizgową strukturę, a do tego jest wodoodporny. W tym przypadku niezbędna będzie impregnacja kamiennych płyt przed ich montażem. Ponieważ mamy do czynienia z naturalnym materiałem musimy pamiętać o odpowiednim dobieraniu płytek, aby powstał naturalny efekt cieniowania, w związku z tym, że niektóre płytki mogą różnić się odcieniem i zabarwieniem, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na łupek. Na podłoże świetnie może sprawdzić się granit. Tutaj także bardzo istotne znaczenie ma zwrócenie uwagi na wygląd elewacji budynku i wykorzystanie kamienia na poszczególnych fragmentach elewacji.

Do wykończenia balkonu tak naprawdę może sprawdzić się wiele rozwiązań. Jednym z najprostszych w montażu, a także najtrwalszych są płyty techniczne. Zatem warto zainwestować właśnie w takie wykończenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij