Jak z placu po budowie zrobić ładny ogródek szybko, tanio i małym nakładem pracy? Tylko sprawdzone rady!

Budowa domu wymaga wielu prac ziemnych po których pozostaje mnóstwo ziemi, piasku, a nierzadko również materiału budowlanego. W dzisiejszym poradniku dowiecie się, jak z placu po budowie zrobić ładny ogródek szybko, tani i małym nakładem pracy. Poznajcie nasze sprawdzone rady.

Po pierwsze: zamów ciężarówki do wywozu gruzu i ziemi

Na samym początku trzeba pozbyć się tego pobojowiska, to znaczy wywieźć niepotrzebny gruz, czy nadmiar ziemi. Tu potrzebne będzie zamówienie ciężarówek wywrotek, a także znalezienie punktu, gdzie takowe „śmieci” są odbierane. Trzeba pamiętać, że nie zawsze PSZOK je przyjmuje i czasem trzeba znaleźć specjalny punkt, gdzie przyjmowane są odpady budowlane. Zatem wcześniej powinniście się zorientować, jak to wygląda w Waszym mieście. Całą pracę przy dobrej organizacji można wykonać w ciągu jednego dnia i przystąpić do właściwej, czyli przygotowania ogródka. Jeśli po budowie zostało odrobinę cegieł, to część można zostawić, zwłaszcza, jeśli planuje się wędzarnik w ogrodzie.

Po drugie: oczyszczenie terenu z korzeni, kamieni i chwastów

Kiedy już pozbędziecie się gruzu to jeszcze nie koniec prac przygotowawczych, bowiem trzeba jeszcze oczyścić teren z korzeni, kamieni i chwastów. Przydadzą się tutaj chwytaki do chwastów. Ale by było szybciej można warstwę ziemi ogrodowej wybrać, powiedzmy na głębokości około 20-30 cm. Ta ziemia zostanie od razu wywieziona. Teraz możesz już oczyszczać glebę z chwastów i ewentualnie kamieni, które jeszcze pozostały. Potem możesz już nawieźć nową ziemię ogrodową i bardzo dokładnie ją rozplantować. Tutaj mamy jedną radę, zanim rozłożysz warstwę ziemi, pamiętaj by zabezpieczyć trawnik przed kretami. Bardzo skuteczne są polipropylenowe siatki na krety, które rozkłada się równolegle ok. 15 cm pod powierzchnią. Kiedy już zakończysz wszystkie prace przygotowawcze, możesz przystąpić do wysiewania trawnika, jeśli jest na to odpowiednia pora.

Po trzecie: założenie trawnika

Założenie trawnika wymaga znalezienia odpowiedniej mieszanki nasion. Należy rozsypać je dość równomiernie, choć jeśli wybierzesz trawę szybkorosnącą i rozrastającą się na pewno szybko wypełni ewentualne ubytki. Trawę trzeba bardzo obficie podlewać, aby korzenie mogły się rozwinąć. Woda powinna trafić na głębokość ok. 20 cm w głąb gleby. To czy gleba nie jest zbyt sucha można bardzo łatwo sprawdzić zwykłym patyczkiem. Warto zastosować także nawóz do trawnika zawierający sporo azotu, gdyż on sprzyja wzrostowi, a także pozwala zwalczyć niektóre chwasty. Gdy już mamy piękny trawnik możemy pomyśleć o roślinach. Oczywiście rabaty można przygotowywać równolegle z zakładaniem trawnika. Tu niezbędny będzie wybór materiału chroniącego przed chwastami. W sposób szczególny polecamy agrotkaniny.

Po czwarte: sadzimy rośliny i wybieramy małą architekturę ogrodową

Czas na wybór roślin. Kiedy już je wybierzecie, kliknijcie LINK – agrotkaniny w różnych rozmiarach ułatwią Wam późniejszą pielęgnację, ponieważ ograniczają pojawianie się chwastów. Nie musicie zatem pielić swoich grządek warzywnych lub owocowych ani ozdobnych rabat. Możecie skupić się na innych czynnościach pielęgnacyjnych, czyli podlewaniu i nawożeniu. To ostatnie należy wykonywać ściśle według potrzeb roślin. Nawozy płynne w okresie wegetacji stosuje się często, natomiast te w granulkach stosowane są raz lub dwa razy w sezonie. Na rabatę warto wybrać rośliny łatwe w uprawie. Sprawdzą się lawenda, a z drugiej strony wrzosy. W ten sposób stworzycie rabatę w tonacji kolorystycznej różowo-fioletowo-niebieskiej. Bardzo istotne znaczenie ma także architektura ogrodowa. Warto do ogrodu wstawić drewnianą altankę, bo jeśli nie posiada się tarasu będzie to dobre miejsce, by na łonie natury wypić kawę czy herbatę i spędzić miło czas w gronie najbliższych. Można zdecydować się także na ławki do ogrodu, ale nie zwykłe, a takie z zabudowanymi po bokach kwietnikami, w betonowych donicach, tworzących boki ławki.

Stworzenie ogrodu nie musi trwać bardzo długo. Czasem wystarczy trawa i kamień ozdobny, rozłożony na agrotkaninach, by stworzyć ładne otoczenie. To też jest ogród, z tymże minimalistyczny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij