Jak zacząć programować

Jak zacząć programować?

Wbrew pozorom, żeby zająć się programowaniem, nie trzeba kończyć studiów na kierunku informatycznym. Na rynku IT nie liczy się skończony kierunek studiów, tylko praktyczne umiejętności. Jak takie zdobyć?

Zapoznanie się z tematem

W dobie powszechnego dostępu możliwości zdobywania wiedzy są praktycznie nieograniczone. Znajomość języka angielskiego na pewno ułatwia kształcenie się, jeśli chcemy to robić samodzielnie. Na początek warto zacząć od stron oferujących krótkie kursy kodowania w różnych językach. Dzięki temu można się zorientować, jaki język i jakie zastosowanie go będzie nam bardziej pasować. Nawet, jeżeli na początku jesteśmy zainteresowani frontendem, w praktyce może okazać się, że bardziej pasuje nam któryś z języków backendowych. Strony oferujące takie kursy podpowiedzą nam także, jakich narzędzi używać i na jakich portalach warto się zarejestrować.

Zapoznanie się z tematem

Nabywanie umiejętności

Jeżeli wiemy już, czego chcemy się uczyć, możemy przystąpić do działania. Nic, nawet najlepszy teoretyczny kurs, nie zastąpi praktycznej nauki i popełniania błędów. Dobrze jest więc po pierwsze określić, jaki projekt lub aplikację chcemy napisać i przystąpić do działania.

Jeżeli wiemy co chcemy zrobić – potrzebujemy jeszcze wskazówek jak tego dokonać. Można to osiągnąć na kilka sposobów, korzystając z każdego z osobna lub łącząc je. Po pierwsze – możemy skorzystać z płatnych kursów oferowanych głównie przez anglojęzyczne portale. Warto trzymać rękę na pulsie, ponieważ dość często kursy są przeceniane i można zdobyć wiedzę za naprawdę niewielkie pieniądze. Drugim sposobem jest zakup książek, które krok po kroku pozwalają stworzyć pierwszy projekt. Trzecim sposobem jest skorzystanie z oferty coraz popularniejszych szkół programowania, które stawiają ściśle na nauczenie nas praktycznych umiejętności – czyli dokładnie tego, o co w programowaniu chodzi. Szkoły te oferują również skontaktowanie nas po zakończeniu kursu z potencjalnymi pracodawcami.

Nabywanie umiejętności

Dalszy rozwój

Ucząc się programować nie zapominajmy o ogromnym zasobie, z którego możemy skorzystać – czyli innych programistach. Społeczność IT chętnie dzieli się wiedzą i organizuje cykliczne branżowe spotkania. Wpisując w wyszukiwarkę nazwę interesującego nas języka lub frameworku i miasto, z pewnością znajdziemy link do wydarzeń organizowanych w naszym mieście. Jest to fantastyczna okazja do networkingu. Jeżeli jesteśmy absolwentami szkoły programowania – mamy już zaczątek sieci kontaktów. Jeżeli nie – musimy zacząć ją budować. Tak czy siak – aby rozwijać swoje umiejętności, trzeba kodować. Albo realizując własne projekty i prosząc innych o ich ocenę, albo biorąc udział w programach stażowych organizowanych przez wiele firm zajmujących się programowaniem.

Programiści twierdzą, że każdy może nauczyć się programować i trzeba przyznać im rację. Jedyne czym musimy dysponować to komputer, czas i pomysł. Nie każda przygoda z nauką programowania kończy się zostaniem programistą – ale każda rozwija. Najważniejsze, to nie przejmować się niepowodzeniami i nie zamykać na możliwości, które otwierają się przed nami w trakcie nauki.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij