Jakie materiały odporne na wilgoć wybrać do wykończenia mieszkania

Jakie materiały odporne na wilgoć wybrać do wykończenia mieszkania?

Mieszkanie nie zawsze urządza się w nowym budynku. W starszym budownictwie często bywają problemy z izolacją termiczną i wentylacją i konieczność walki z pleśnią i grzybem pochłania mnóstwo czasu. Kiedy już się z nim uporamy przychodzi wybór materiałów do wykończenia ścian i podłóg, które są odporne na wilgoć. Oczywiście na ściany można wybrać specjalne farby, które posiadają właściwości hydrofobowe, a także antypleśniowe, które dzięki użyciu mikro pola elektrycznego zapobiegają porastaniu ścian grzybem. Oczywiście są także mieszkania dobrze izolowane, gdzie w pomieszczeniach ze względu na warunki podwyższonej wilgotności trzeba stosować odpowiednie materiały, np. impregnowany kamień naturalny. Zatem co najlepiej sprawdzi się na ściany i podłogi?

Rozwiązania odporne na wilgoć na ściany w mieszkaniu

Farby odporne na pleśnienie to oczywiście doskonały wynalazek nieoceniony w przypadku miejsc, gdzie panują sterylne warunki higieniczne, takich jak szpitale, ale także doskonałe do mieszkań. Tutaj można wybrać nie tylko białe ściany, ale dowolny kolor z pełnej palety. Czasem jednak chcemy urozmaicić mieszkanie tapetą. Wszak od kiedy powstały tapety winylowe, czy tapety z włókna szklanego, a także tapety 3D przestały być one synonimem kiczu. Można dobrać naprawdę różnorodne wzory, gdyż grafika komputerowa i zastosowanie nowych technologii daje obecnie nieograniczone możliwości i na tapetach może znaleźć się wszystko, włącznie z imitacją kamienia naturalnego, cegły, które łudząco przypominają oryginały i dopiero przyjrzenie się z bliska pozwala dostrzec, że jednak mamy do czynienia z tapetą. Właśnie tapety winylowe i z włókna szklanego posiadają powłoki hydrofobowe, w związku z tym z powodzeniem nie tylko mogą być czyszczone na mokro, ale również stosowane w miejscach podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka. Oczywiście na ścianach można pokusić się także o płytki ceramiczne, które przestały być wykorzystywane wyłącznie w łazience i na podłodze, a piękne dekory pozwalają dobrać coś odpowiedniego do gabinetu czy salonu.

Materiały wytwarzane w wysokiej temperaturze odporne na działanie wilgoci

Jak wiadomo wypiekane w wysokiej temperaturze płytki klinkierowe i cegły są odporne na działanie temperatury. Jednak ich porowata struktura wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Dlatego stosuje się przy ich układaniu zaprawy wodoodporne, a także spoiny o tych właściwościach. Dodatkowo można zastosować impregnat, ale koniecznie taki, który nadaje się do stosowania wewnątrz. Impregnować należy również gresy o porowatej strukturze, których powierzchnia ścierana jest mechanicznie. Są to gresy lapatto oraz polerowane. Pozostałe płytki ceramiczne, czyli techniczne i szkliwione nie wymagają tego rodzaju zabiegów i nie należy ich stosować. W użyciu impregnatu chodzi bowiem, aby preparat mógł wniknąć w szczeliny i pory i je wypełnić, a jeśli ich nie ma może być to nawet szkodliwe dla powierzchni. Płytki ceramiczne zwłaszcza te techniczne i szkliwione świetnie nadają się do pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka.

Materiały sztuczne, które posiadają właściwości hydrofobowe

Kolejna grupa materiałów do wykończenia podłóg to panele wykonane z tworzyw sztucznych. Płytki winylowe posiadają właściwości hydrofobowe i nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać. Zatem są świetnym rozwiązaniem również do kuchni, łazienki, a nawet piwnicy czy spiżarni. Takie płytki mogą imitować dowolną powierzchnię, np. betonu czy kamienia naturalnego, a ich dużą zaletą jest bezspoinowy montaż na wpusty. Zatem dla tych, którym zależy na trwałej podłodze i szybkim wykonaniu będzie to dobre rozwiązanie.

Czy naturalne materiały mogą być odporne na wilgoć?

Nie każdy preferuje płytki ceramiczne, czy panele winylowe. Zastosowanie drewna w łazience czy kuchni nie jest niemożliwe. Trzeba jednak zdecydować się na gatunki, które posiadają większą odporność na zawilgocenie. Z rodzimych jest to na pewną dąb. Jednak najtrwalsze jeśli chodzi o podłogi są panele z drewna egzotycznego. Najczęściej stosowane są one na balkony czy tarasy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je także w domu. Z naturalnych materiałów, tworząc tradycyjną aranżację, można wykorzystać jeszcze kamień naturalny, który można znaleźć w ofercie Klink.pl Toruń – tam też znajduje się salon firmowy, gdzie można wzory obejrzeć na własne oczy, a nawet sprawdzić strukturę kamienia. Oczywiście decydując się na takie wykończenie trzeba rzecz jasna zadbać o właściwe spoinowanie, które obok impregnacji jest niezbędne. Dzięki temu zyskuje się pewność, że na podłodze lub ścianach nie powstaną wykwity pleśni.

Urządzenie mieszkania w taki sposób, by wykończenie było odporne na wilgoć jest możliwe, a metod jest bardzo wiele. Dzięki temu każdy może dobrać odpowiedni materiał, do wybranej aranżacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij