Mieszkanie nie zawsze urządza się w nowym budynku. W starszym budownictwie często bywają problemy z izolacją termiczną i wentylacją i konieczność walki z pleśnią i grzybem pochłania mnóstwo czasu. Kiedy już się z nim uporamy przychodzi wybór materiałów do wykończenia ścian i podłóg, które są odporne na wilgoć. Oczywiście na ściany można wybrać specjalne farby, które posiadają właściwości hydrofobowe, a także antypleśniowe, które dzięki użyciu mikro pola elektrycznego zapobiegają porastaniu ścian grzybem. Oczywiście są także mieszkania dobrze izolowane, gdzie w pomieszczeniach ze względu na warunki podwyższonej wilgotności trzeba stosować odpowiednie materiały, np. impregnowany kamień naturalny. Zatem co najlepiej sprawdzi się na ściany i podłogi?

Rozwiązania odporne na wilgoć na ściany w mieszkaniu

Farby odporne na pleśnienie to oczywiście doskonały wynalazek nieoceniony w przypadku miejsc, gdzie panują sterylne warunki higieniczne, takich jak szpitale, ale także doskonałe do mieszkań. Tutaj można wybrać nie tylko białe ściany, ale dowolny kolor z pełnej palety. Czasem jednak chcemy urozmaicić mieszkanie tapetą. Wszak od kiedy powstały tapety winylowe, czy tapety z włókna szklanego, a także tapety 3D przestały być one synonimem kiczu. Można dobrać naprawdę różnorodne wzory, gdyż grafika komputerowa i zastosowanie nowych technologii daje obecnie nieograniczone możliwości i na tapetach może znaleźć się wszystko, włącznie z imitacją kamienia naturalnego, cegły, które łudząco przypominają oryginały i dopiero przyjrzenie się z bliska pozwala dostrzec, że jednak mamy do czynienia z tapetą. Właśnie tapety winylowe i z włókna szklanego posiadają powłoki hydrofobowe, w związku z tym z powodzeniem nie tylko mogą być czyszczone na mokro, ale również stosowane w miejscach podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka. Oczywiście na ścianach można pokusić się także o płytki ceramiczne, które przestały być wykorzystywane wyłącznie w łazience i na podłodze, a piękne dekory pozwalają dobrać coś odpowiedniego do gabinetu czy salonu.

Materiały wytwarzane w wysokiej temperaturze odporne na działanie wilgoci

Jak wiadomo wypiekane w wysokiej temperaturze płytki klinkierowe i cegły są odporne na działanie temperatury. Jednak ich porowata struktura wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Dlatego stosuje się przy ich układaniu zaprawy wodoodporne, a także spoiny o tych właściwościach. Dodatkowo można zastosować impregnat, ale koniecznie taki, który nadaje się do stosowania wewnątrz. Impregnować należy również gresy o porowatej strukturze, których powierzchnia ścierana jest mechanicznie. Są to gresy lapatto oraz polerowane. Pozostałe płytki ceramiczne, czyli techniczne i szkliwione nie wymagają tego rodzaju zabiegów i nie należy ich stosować. W użyciu impregnatu chodzi bowiem, aby preparat mógł wniknąć w szczeliny i pory i je wypełnić, a jeśli ich nie ma może być to nawet szkodliwe dla powierzchni. Płytki ceramiczne zwłaszcza te techniczne i szkliwione świetnie nadają się do pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka.

Materiały sztuczne, które posiadają właściwości hydrofobowe

Kolejna grupa materiałów do wykończenia podłóg to panele wykonane z tworzyw sztucznych. Płytki winylowe posiadają właściwości hydrofobowe i nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać. Zatem są świetnym rozwiązaniem również do kuchni, łazienki, a nawet piwnicy czy spiżarni. Takie płytki mogą imitować dowolną powierzchnię, np. betonu czy kamienia naturalnego, a ich dużą zaletą jest bezspoinowy montaż na wpusty. Zatem dla tych, którym zależy na trwałej podłodze i szybkim wykonaniu będzie to dobre rozwiązanie.

Czy naturalne materiały mogą być odporne na wilgoć?

Nie każdy preferuje płytki ceramiczne, czy panele winylowe. Zastosowanie drewna w łazience czy kuchni nie jest niemożliwe. Trzeba jednak zdecydować się na gatunki, które posiadają większą odporność na zawilgocenie. Z rodzimych jest to na pewną dąb. Jednak najtrwalsze jeśli chodzi o podłogi są panele z drewna egzotycznego. Najczęściej stosowane są one na balkony czy tarasy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je także w domu. Z naturalnych materiałów, tworząc tradycyjną aranżację, można wykorzystać jeszcze kamień naturalny, który można znaleźć w ofercie Klink.pl Toruń – tam też znajduje się salon firmowy, gdzie można wzory obejrzeć na własne oczy, a nawet sprawdzić strukturę kamienia. Oczywiście decydując się na takie wykończenie trzeba rzecz jasna zadbać o właściwe spoinowanie, które obok impregnacji jest niezbędne. Dzięki temu zyskuje się pewność, że na podłodze lub ścianach nie powstaną wykwity pleśni.

Urządzenie mieszkania w taki sposób, by wykończenie było odporne na wilgoć jest możliwe, a metod jest bardzo wiele. Dzięki temu każdy może dobrać odpowiedni materiał, do wybranej aranżacji.