Nauka poprzez zabawę – poznaj nasze ciekawe pomysły i naucz dziecko nowych rzeczy!

Nauka poprzez zabawę – poznaj nasze ciekawe pomysły i naucz dziecko nowych rzeczy!

Niektóre dzieci uwielbiają uczyć się nowych rzeczy, ale są też takie, które do tej nauki trzeba zachęcić. Dlatego też przedstawimy Wam ciekawe pomysły, jak nauczyć dziecko nowych rzeczy, czyli nauki poprzez zabawę. Gwarantujemy, że waszej pociesze taka nauka się spodoba.

Zrób plastelinę wraz z dzieckiem

Dzieci warto uczyć kreatywności, a jednocześnie mogą przy tym poznawać kształty. Dlatego ciekawym pomysłem, na naukę i jednocześnie świetną zabawę jest przygotowanie plasteliny. Będziecie potrzebować 1,5 szklanki mąki pszennej, następnie
50 ml oliwki dla dzieci bądź też zwykłego oleju do smażenia oraz 0,5 szklanki wody. Aby plastelina był kolorowa warto użyć barwników. Dodatkowo polecamy zastosowanie ulubionego olejku zapachowego, dzięki temu także plastelina będzie świetnie pachnieć. Otóż warto pozwolić dziecku mieszać wszystkie składniki, a następnie możecie przejść do nauki kształtów. Z plasteliny można wykonać nie tylko zwierzątka, ale i różne figury geometryczne. Co także ważne taka plastelina nie jest toksyczna i nie jest też twarda.

Wychowanie poprzez sztukę

Wiele rodziców decyduje się na wychowanie poprzez sztukę, pod tym pojęciem kryje się wprowadzanie do wychowania dziecka elementów sztuki, co obejmuje także kreatywne zabawy. Otóż, gdy już dziecko potrafi siedzieć i umie utrzymać zabawki w dłoni to warto pozwalać mu trzymać. Oczywiście koniecznie należy wybrać instrumenty wykonane z drewna. Polecamy takie jak cymbałki, tamburyn z pałeczkami, kastaniety, marakasy, dzwoneczki, janczary, a nawet trójkąt, grzechotki oraz tzw. tarkę. Takie zestawy instrumentów dla dzieci nie są też bardzo kosztowne i możecie je zakupić za około 100 zł. Alternatywą dla muzyki jest plastyka. A więc warto pozwolić dzieciom rozwijać swoją kreatywność i malować. Mogą przy tym uczyć się kolorów. Oczywiście przypominamy o zakupie ekologicznych farbek.

Nauka liczb i literek

Jeżeli dziecku dosyć słabo i opornie idzie nauka liczb i literek to możecie mu pomóc i to podczas wspólnego pieczenia ciast. Swoją drogą, podczas przygotowywania ciasta może także uczyć się jednostek miar. Ale wróćmy do nauki liczb i literek, otóż warto pozwolić mu na dekorowanie ciast przy użyciu pisaków do tortów. Na pewno będzie się przy tym bardzo starać, a jeżeli mu się nie uda, to upieczcie kolejny tort – oczywiście to żart. Jeżeli dziecku się nie uda wykonanie napisu, to nic się nie stanie i masę delikatnie usuniecie palcem. Taka nauka i jednocześnie zabawa sprawi mu wiele radości, a swoją drogą zyskacie pomocnika nie tylko do jedzenia ciast, ale także ich przygotowywania. Musimy także wspomnieć, że wspólne spędzanie czasu naprawdę zbliża.

Śpiewanie i czytanie

Pod tymi dwoma słowami kryje się sporo pomysłów na naukę. Ale my przedstawimy Wam naszym zdaniem te najlepsze. Otóż, jak wiecie, uczenie dzieci nie zawsze jest bardzo przyjemne, szczególnie że często mają problem z koncentracją, a nam dorosłym brakuje cierpliwości, której dopiero się uczymy. W końcu jesteśmy przyzwyczajeni do wszystkiego „na już i na teraz”. A jak wiadomo każde dziecko jest inne i robi wszystko w swoim czasie. Jednak warto poświecić czas na naukę, tym bardziej że przynosi to efekty w dalszej edukacji. Otóż polecamy Wam wspólne śpiewanie piosenek. Wy zaczynacie, a dziecko za wami powtarza. Na samym początku długość tekstu, którą powinno zapamiętać to np. pół zdania, a później ta długość się zwiększa. Możecie także wspólnie czytać książki. Najpierw zaczyna dziecko, następnie wy kontynuujecie, a potem znowu dziecko. Po przeczytaniu danego fragmentu warto porozmawiać na temat tego, co niesie za sobą dany przekaz.

Zabawa i nauka mogą iść w parze. Przydadzą się Wam jednak pewne pomoce, choćby pisak do tortu czy też drewniane instrumenty. Także plastelinę warto zrobić wspólnie z dzieckiem. Polecamy Wam także aktywności na świeżym powietrzu, możecie grać wspólnie w piłkę, dzięki temu dziecko uczy się także koncentracji, ale i zręczności. Polecamy Wam też zabieranie go do parku na częste spacery. Nie tylko będzie przebywać na świeżym powietrzu, ale może też poznać różne rośliny czy drzewa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij