Ogród niczym bajka – jak go zaprojektować?

Każdy z nas marzy o zaczarowanym ogrodzie, a właściwie takim, niczym z bajki. Piękne kolory, zniewalające zapachy i estetyka, która urzeka w każdym centymetrze. Ogrody mogą być doskonale uporządkowane albo naturalistyczne, urządzone w stylu zbliżonym do francuskiego albo angielskiego. Warto zastanowić się, jak zaprojektować bajkowy ogród i jakie rośliny, a także elementy architektoniczne mogą się w nim znaleźć. Oto kilka naszych propozycji.

Ogród inspirowany Alicją w Krainie Czarów, czyli francuski szyk i piękne oświetlenie roślin

Czy to baśń czy to bajka – zwykle te terminy stosowane są zamiennie, choć nie powinny. Choć baśń ma w sobie więcej elementów magicznych niż autentyczna bajka, to jednak nasz ogród inspirowany Alicją w Krainie Czarów będziemy nazywać bajkowym, wszak wszystkie rośliny są rzeczywiście do kupienia i ozdobią Twój ogród w sposób oszałamiający. Warto postawić na niewielki labirynt w stylu tej baśni, wykonany z formowanych zielonych krzewów lub drzewek. Świetnie sprawdzą się zarówno cisy, jak i żywotniki, które stworzą zielone ściany. Tutaj nie może zabraknąć też wyjątkowych kwitnących roślin. Polecamy budleję trójkolorową, a także trawę pampasową. Świetnie sprawdzi się również glistynia. Doskonałym elementem bajkowego ogrodu będzie niebieski eukaliptus, który w naturalnym środowisku rośnie w Tasmanii. Skutecznie odstrasza, zarówno muchy, jak i komary, co jest jego wielką zaletą, ale przede wszystkim prezentuje się wprost magicznie, dlatego będzie idealnym wyborem do bajkowego ogrodu. Warto postawić na jego oświetlenie, aby prezentował się pięknie także po zmierzchu. Poza roślinami nietypowymi i pochodzącymi z dalekich zakątków świata warto postawić również na lilie, choć i one wywodzą się z odległych rejonów, bo Bałkanów i Azji Zachodniej.

Aranżacja niczym z Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków

Kolejnym pomysłem będzie rustykalny, bajowy ogród w stylu Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków. W tym ogrodzie wyjątkowo znajdzie się miejsce na ogrodowe krasnale, które będą stały blisko niewielkich krzewów i drzewek w ogrodzie. Oczywiście powinno być ich siedem jak w baśni. Na pewno w takim ogrodzie nie może zabraknąć jabłoni, ale oczywiście z całkowicie jadalnymi, niezatrutymi jabłkami. Jabłonie wiosną pięknie kwitną w bladoróżowym kolorze, przez co ogród staje się jeszcze piękniejszy. Pod jabłonią warto sadzić czosnek, który chroni ją przed parchem. Można go nabyć w sklepie cebulki-kwiatowe.pl. Sprawdzi się także nasturcja, która stanowi naturalną ochronę przed mszycami i nornikami. Obok jabłoni można posadzić inne drzewa owocujące, a więc grusze, czereśnie czy śliwy. Będzie to ogród – bajkowy sad.

Leśna, bajkowa aranżacja ogrodu, inspirowaną baśnią Jaś i Małgosia

Pozostając w klimacie drzew, można postawić na ogród w leśnym stylu, a więc z dość dużymi drzewami iglastymi lub liściastymi. Będzie to aranżacja ogrodu inspirowana baśnią Jaś i Małgosia. Oczywiście w takim ogrodzie nie może zabraknąć także kolorowych kwiatów i bylin. Sprawdzi się passiflora o fioletowych kwiatach, a także funkia czy nakrapiana trójsklepka. Funkia może mieć liście o barwie niebieskawej, żółtej z zieloną obwódką, zielonej z żółtą obwódką czy też zielono-białe. Świetnie będą się prezentować także czerwone krzewy berberysów, które kwitną na żółto.

Bajkowa architektura ogrodowa

Jest wiele bajek i baśni, którymi można się inspirować, ale niewątpliwie w bajkowym ogrodzie nie może zabraknąć małej architektury. Sprawdzą się zarówno ławki, huśtawki, jaki domki ogrodowe. Te ostatnie mogą mieć kolorowe okiennice i dachy, co doskonale będzie się komponować z kolorowymi nasadzeniami w ogrodzie. Będzie to również miejsce, w którym dzieci będą chętnie się bawić. Warto postawić także na ekologiczne, aczkolwiek efektowne podświetlenie w postaci lampek solarnych wbijanych w ziemię. Sprawdzą się także ogródki skalne ze strumyczkami oraz rzecz jasna niewielkie mostki.

Nie trzeba wiele, by stworzyć bajkowy ogród. Warto zadbać o wybór krzewów i kwiatów, które roztaczają przyjemną woń i są pokarmem dla wielu owadów. W bajkowym ogrodzie może znaleźć się także miejsce na karmnik dla ptaków, wszak powinien on współgrać z otaczającą przyrodą, zarówno florą, jak i fauną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij