Stomatologia estetyczna – czym jest bonding?

Zdrowy, ładny i serdeczny uśmiech to połowa sukcesu w kontaktach międzyludzkich oraz ogromny wpływ na dobre samopoczucie. Jeśli więc masz coś do zarzucenia swoim zębom, przemyśl zabiegi stomatologii estetycznej. Co zrobić w przypadku drobnych ubytków, ukruszeń, przetarć, wyszczerbień, otarć lub przebarwień? Najlepiej sprawdzi się w takich przypadkach zabieg stomatologii estetycznej – bonding. Sprawdź czym jest bonding.

Co to jest bonding?

Bonding jest małoinwazyjnym zabiegiem z bardzo niewielką ingerencją w strukturę szkliwa. Jeśli wykonuje się go w renomowanym gabinecie takim jak Warsaw Smile Medykus można liczyć na bardzo dobry efekt estetyczny za niewielkie pieniądze. Bonding, czyli flow injection to jeden z wielu zabiegów, który wpływa na piękny uśmiech. Podczas jego przeprowadzania używa się specjalnej żywicy kompozytowej, którą także stosuje się przy wypełnianiu ubytków spowodowanych zmianami próchniczymi. Porównując z licówkami podczas zabiegu bondingu nie trzeba korzystać ze szlifowania. Już podczas jednej wizyty w gabinecie można pozbyć się na przykład nieestetycznej przerwy między zębami.

Przebieg zabiegu

Bonding to zabieg, który wykonuje się etapowo. Wykorzystywane jest w nim zjawisko adhezji, polegającej na przyleganiu do siebie warstw oddziałujących międzycząsteczkowo, w wyniku czego powstają nietrwałe wiązania chemiczne w warstwie łączonej. Adhezja zapewnia bardzo mocne przyleganie kompozytu (wykonanego z żywicy) do powierzchni zębów.

Pierwszy etap – na początku pobiera się wyciski, na których projektuje się kształt odbudowywanych zębów. Można tu wykorzystać również szyny silikonowe.

Drugi etap – ustala się finalny kształt zębów oraz wielkość, tak by wyglądały estetycznie. Aby szkliwo uzyskało odpowiednią przyczepność materiału (kompozytu), powierzchnia pokrywana jest specjalnym preparatem. Na wytrawioną powierzchnię nakłada się cienkie warstwy kompozytu. Wiele tu zależy od lekarza stomatologa oraz jego zmysłu estetycznego i zdolności manualnych. Zabieg wymaga od lekarza pełnego skupienia. Wszystkie warstwy utwardza się światłem lampy polaryzacyjnej.

Trzeci etap – na koniec lekarz wygładza i poleruję powierzchnię, a Ty stajesz się właścicielem pięknego uśmiechu.

Czas realizacji

Najczęściej efekt uzyskuje się przy pierwszej wizycie, zdarza się jednak, że uzyskanie satysfakcjonującego wyniku wymaga większego nakładu pracy, na przykład od 2 do 4 wizyt.

Zdecydowanym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu są niewyleczone zęby, choroby próchnicowe lub stan zapalny przyzębia. Najpierw więc należy wyleczyć zęby i przyzębie i dopiero umawiać się na zabieg bondingu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij