Wbrew pozorom trawy ozdobne nadają się nie tylko do sadzenia w ogrodzie, czy miejskich parkach, ale również do uprawy na balkonach i tarasach. Trzeba jednak odpowiednio dobrać gatunek, który dobrze będzie czuł się w takim miejscu. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się gatunkom, które można wykorzystać do uprawy w donicach, a także charakterystyce takiej uprawy.

Trawy ozdobne do uprawy w donicach – o czym należy pamiętać?

trawy ozdobne

Przede wszystkim do uprawy na balkonach i tarasach wybieramy niskie i średniej wielkości odmiany traw ozdobnych. Nie powinny być one również bardzo ekspansywne, gdyż uprawa doniczkowa będzie je ograniczać. Konieczne jest zapewnienie odpowiednio dużej doniczki, najlepiej takiej wykonanej z ceramiki lub solidnego twardszego tworzywa, zwłaszcza w przypadku próby uprawy ekspansywnych gatunków. Należy zwrócić także uwagę na mrozoodporność. Wiele gatunków traw ozdobnych jest mrozoodpornych i nie wymaga okrycia na zimę, co nie znaczy, że nie należy ich zabezpieczyć w uprawie doniczkowej. Stosuje się tu płyty styropianowe i stroisz. Gatunki wrażliwe na mróz można na ten czas przenieść do domu. Trawy ozdobne uprawiane w pojemnikach oczywiście warto nawozić, jednak w tym przypadku niewskazane jest stosowanie nawozów azotowych, które powodują bujny wzrost. Lepiej jest wybrać te bogate w potas, fosfor i inne potrzebne do rozwoju mikro składniki. Największy wybór trwa ozdobnych można znaleźć na cebulki-kwiatowe.pl.

Imperata Cylindryczna Red Baron – gatunek trawy ozdobnej idealny na balkon

Wśród niewielkich traw ozdobnych, warto zdecydować się na Imperatę Cylindryczną Red Baron. Wzrasta do niewielkiej wysokości, maksymalnie 60 cm, a średnio 40 cm, zatem doskonale sprawdzi się w donicach. Jej zielone liście przebarwiające się na czerwono są niezwykle dekoracyjne. Trzeba zapewnić jej podobnie jak w warunkach ogrodowych, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną glebę. Warto ustawić ją pod ścianą domu na tarasie, gdzie będzie dobrze wyeksponowana. Oczywiście stanowisko musi być przynajmniej w półcieniu, gdyż jak wszystkie trawy ozdobne potrzebuje słońca. Aby przebarwiła się na piękną czerwień niezbędne jest odpowiednie nasłonecznienie.

Rozplenica Japońska Fireworks – orientalna trawa ozdobna, która uświetni każdy taras

Rozplenica Japońska to jedna z tych traw ozdobnych, która zachwyca różną kolorystyką na wiosnę i jesień. Zielono białe liście przeistaczają się w czerwone lub bordowe, co wygląda niezwykle efektownie. Kiedy większość kwiatów nie nadaje się już do uprawy w donicach Rozplenica japońska Fireworks zachwyca dekoracyjnymi liśćmi. Zachwycają również kłosowe kwiatostany, które także przybierają bordową barwę. Trzeba pamiętać, że rozplenica japońska nie jest mrozoodporna i wytrzymuje temperaturę do 4 stopni Celsjusza, zatem gdy zaczynają się gwałtowne spadki temperatury należy przenieść ją do domu. Jeśli chodzi o ten gatunek trawy ozdobnej, to można powiedzieć, że nic się tu nie marnuje, gdyż zeschnięte liście można wykorzystać do tworzenia bukietów, które ozdobią mieszkanie, bądź tych wykonywanych w prezencie. Ponieważ dorasta do wysokości 30 cm można posadzić ją do donic wieszanych na barierce balkonowej, gdyż nie zasłonią nam widoku.

Kostrzewa sina – do uprawy w niewielkich donicach

Efektowny kulisty pokrój kostrzewy sinej sprawia, że ona również pięknie prezentuje się w donicach. Dodatkowo osiąga wysokość około 20 cm. W przeciwieństwie do innych traw ozdobnych preferuje gleby suche i piaszczyste. Nie wymaga również nawożenia i dobrze sobie bez niego radzi. Wymaga usuwania kwiatostanów po przekwitnięciu, aby uniknąć rozsiania nasion. W trakcie usuwania kwiatostanów należy usunąć również zeschnięte liście. Nie wymaga zatem częstego podlewania, a im suchsze ma podłoże i im bardziej słoneczne stanowisko, tym barwa liści jest wyraźniejsza i staje się nawet wyraźnie niebieskawa. Zatem jest to roślina doskonała dla początkujących ogrodników, chcących ożywić wygląd swojego balkonu i tarasu. Jeśli zaczynać uprawę traw ozdobnych, to z pewnością od kostrzewy sinej.

Wybrane przez nas gatunki traw ozdobnych to jedynie propozycje na balkon dla bardziej i mniej doświadczonych w uprawie tych roślin. Można oczywiście zdecydować się na więcej gatunków egzotycznych, pamiętając, że na zimę będzie trzeba je przenieść do domu. Nawet miskant chiński można uprawiać w donicach, jednak powinny być one gliniane lub szklane, czyli ciężkie, a także mieć pojemność przynajmniej 35 litrów. Zatem jeśli balkon lub taras jest okazały to można pokusić się o taką uprawę. W każdym przypadku trzeba również pamiętać o drenażu.