Trawy ozdobne do uprawy w donicach, czyli jak upiększyć taras lub balkon

Trawy ozdobne do uprawy w donicach, czyli jak upiększyć taras lub balkon

Wbrew pozorom trawy ozdobne nadają się nie tylko do sadzenia w ogrodzie, czy miejskich parkach, ale również do uprawy na balkonach i tarasach. Trzeba jednak odpowiednio dobrać gatunek, który dobrze będzie czuł się w takim miejscu. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się gatunkom, które można wykorzystać do uprawy w donicach, a także charakterystyce takiej uprawy.

Trawy ozdobne do uprawy w donicach – o czym należy pamiętać?

trawy ozdobne

Przede wszystkim do uprawy na balkonach i tarasach wybieramy niskie i średniej wielkości odmiany traw ozdobnych. Nie powinny być one również bardzo ekspansywne, gdyż uprawa doniczkowa będzie je ograniczać. Konieczne jest zapewnienie odpowiednio dużej doniczki, najlepiej takiej wykonanej z ceramiki lub solidnego twardszego tworzywa, zwłaszcza w przypadku próby uprawy ekspansywnych gatunków. Należy zwrócić także uwagę na mrozoodporność. Wiele gatunków traw ozdobnych jest mrozoodpornych i nie wymaga okrycia na zimę, co nie znaczy, że nie należy ich zabezpieczyć w uprawie doniczkowej. Stosuje się tu płyty styropianowe i stroisz. Gatunki wrażliwe na mróz można na ten czas przenieść do domu. Trawy ozdobne uprawiane w pojemnikach oczywiście warto nawozić, jednak w tym przypadku niewskazane jest stosowanie nawozów azotowych, które powodują bujny wzrost. Lepiej jest wybrać te bogate w potas, fosfor i inne potrzebne do rozwoju mikro składniki. Największy wybór trwa ozdobnych można znaleźć na cebulki-kwiatowe.pl.

Imperata Cylindryczna Red Baron – gatunek trawy ozdobnej idealny na balkon

Wśród niewielkich traw ozdobnych, warto zdecydować się na Imperatę Cylindryczną Red Baron. Wzrasta do niewielkiej wysokości, maksymalnie 60 cm, a średnio 40 cm, zatem doskonale sprawdzi się w donicach. Jej zielone liście przebarwiające się na czerwono są niezwykle dekoracyjne. Trzeba zapewnić jej podobnie jak w warunkach ogrodowych, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną glebę. Warto ustawić ją pod ścianą domu na tarasie, gdzie będzie dobrze wyeksponowana. Oczywiście stanowisko musi być przynajmniej w półcieniu, gdyż jak wszystkie trawy ozdobne potrzebuje słońca. Aby przebarwiła się na piękną czerwień niezbędne jest odpowiednie nasłonecznienie.

Rozplenica Japońska Fireworks – orientalna trawa ozdobna, która uświetni każdy taras

Rozplenica Japońska to jedna z tych traw ozdobnych, która zachwyca różną kolorystyką na wiosnę i jesień. Zielono białe liście przeistaczają się w czerwone lub bordowe, co wygląda niezwykle efektownie. Kiedy większość kwiatów nie nadaje się już do uprawy w donicach Rozplenica japońska Fireworks zachwyca dekoracyjnymi liśćmi. Zachwycają również kłosowe kwiatostany, które także przybierają bordową barwę. Trzeba pamiętać, że rozplenica japońska nie jest mrozoodporna i wytrzymuje temperaturę do 4 stopni Celsjusza, zatem gdy zaczynają się gwałtowne spadki temperatury należy przenieść ją do domu. Jeśli chodzi o ten gatunek trawy ozdobnej, to można powiedzieć, że nic się tu nie marnuje, gdyż zeschnięte liście można wykorzystać do tworzenia bukietów, które ozdobią mieszkanie, bądź tych wykonywanych w prezencie. Ponieważ dorasta do wysokości 30 cm można posadzić ją do donic wieszanych na barierce balkonowej, gdyż nie zasłonią nam widoku.

Kostrzewa sina – do uprawy w niewielkich donicach

Efektowny kulisty pokrój kostrzewy sinej sprawia, że ona również pięknie prezentuje się w donicach. Dodatkowo osiąga wysokość około 20 cm. W przeciwieństwie do innych traw ozdobnych preferuje gleby suche i piaszczyste. Nie wymaga również nawożenia i dobrze sobie bez niego radzi. Wymaga usuwania kwiatostanów po przekwitnięciu, aby uniknąć rozsiania nasion. W trakcie usuwania kwiatostanów należy usunąć również zeschnięte liście. Nie wymaga zatem częstego podlewania, a im suchsze ma podłoże i im bardziej słoneczne stanowisko, tym barwa liści jest wyraźniejsza i staje się nawet wyraźnie niebieskawa. Zatem jest to roślina doskonała dla początkujących ogrodników, chcących ożywić wygląd swojego balkonu i tarasu. Jeśli zaczynać uprawę traw ozdobnych, to z pewnością od kostrzewy sinej.

Wybrane przez nas gatunki traw ozdobnych to jedynie propozycje na balkon dla bardziej i mniej doświadczonych w uprawie tych roślin. Można oczywiście zdecydować się na więcej gatunków egzotycznych, pamiętając, że na zimę będzie trzeba je przenieść do domu. Nawet miskant chiński można uprawiać w donicach, jednak powinny być one gliniane lub szklane, czyli ciężkie, a także mieć pojemność przynajmniej 35 litrów. Zatem jeśli balkon lub taras jest okazały to można pokusić się o taką uprawę. W każdym przypadku trzeba również pamiętać o drenażu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij