5 kroków do stworzenia ergonomicznej toalety publicznej

5 kroków do stworzenia ergonomicznej toalety publicznej

Ergonomia to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki jeśli chodzi o użytkowanie toalety publicznej. Jeśli nie ma możliwości stworzenia osobnych toalet dla niepełnosprawnych czy matek z dziećmi, pewne rozwiązania trzeba zaadaptować do toalet damskich i męskich. Dlatego spróbujemy pokusić się o przedstawienie 5 zasad, które sprawią, że toaleta, rzeczywiście będzie funkcjonalna w każdym aspekcie. Na pewno urządzenia odegrają tu dużą rolę, a wśród nich suszarki do rąk.

Odpowiednia ilość toalet dostosowanych do potrzeb

suszarki do rąk

Trzeba zacząć od tego, że toaleta publiczna powinna być wykończona w antypoślizgowych płytkach, co jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o ergonomie to projekt powinien zakładać odpowiednią ilość kabin toaletowych w zależności od szacowanej dziennej przepustowości budynku użyteczności publicznej czy zakładu pracy. Dodatkowo, jeśli nie ma miejsca na trzecią toaletę dla niepełnosprawnych, czy toaletę dla matki z dzieckiem, to trzeba wydzielić jedną większą kabinę dla niepełnosprawnych z miską ustępową usytuowaną na odpowiedniej wysokości od 45 do 50 cm oraz wspomagających poręczy. Jeśli chodzi o matki z dziećmi to nie ma wymogów dotyczących wielkości czy szerokości toalety, jednak warto zastosować również jedną większą jeśli to możliwe, tak by w razie konieczności do toalety można było wejść nie tyle z wózkiem, co choć ze stelażem na fotelik, z którego często korzystają rodzice udając się w miejsce publiczne. Oczywiście drzwi powinny być wahadłowe i posiadać określoną szerokość. Powinno być to 90 cm, co zapewnia zarówno wjechanie do środka z wózkiem dziecięcym, jak i na wózku inwalidzkim.

Poręcze dla niepełnosprawnych w większej kabinie

O ile wyposażenie standardowej toalety nie stanowi problemów w kwestii wyposażenia, gdyż potrzebny jest jedynie pojemnik lub podajnik na papier toaletowy. Z kolei w toaletach dla niepełnosprawnych niezbędne są poręcze stalowe, które muszą zostać zamontowane na wysokości od 75 do 85 cm, co ułatwia siadanie na desce sedesowej. Oczywiście musi być zachowana odpowiednia przestrzeń od tylnej ściany, minimum 70 cm. Dzięki temu możliwe jest ustawienie wózka wzdłuż toalety, co ułatwia przesiadanie się na deskę sedesową. Uchwyty karbowane zapobiegające ślizganiu się dłoni są absolutnie potrzebne, podobnie jak systemy fluorescencyjne zastosowane w przypadku niektórych modeli.

Wyspa łazienkowa z automatycznymi bateriami umywalkowymi

Kolejną kwestią jest stworzenie ergonomicznej wyspy łazienkowej. Powinna ona znajdować się na wysokości, która będzie wygodna również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, zatem nie więcej niż 85 cm w przypadku blatu umywalki. Oczywiście ergonomię zwiększa łatwość korzystania ze wszystkich sprzętów, a także kranu, a także tempo w jakim można umyć ręce. Najlepiej jest zatem stosować najwygodniejsze systemy bezdotykowe, co sprawi, że również niepełnosprawni odczują komfort takiego rozwiązania.

Przewijak na ścianie przy strefie umywalkowej

Jeśli toaleta ma być dostosowana do potrzeb wszystkich, powinien w niej znaleźć się również przewijak i to niezależnie od tego czy mamy do czynienia z toaletą damską czy męską, gdyż w tym przypadku to mężczyźni często są dyskryminowani i kiedy nie ma osobnych pokoi dla matki z dzieckiem to mają pewien problem. Przewijak montowany na ścianie to niezwykle ergonomiczne rozwiązanie, gdyż kiedy nie jest używany jest po prostu złożony i nie zajmuje miejsca.

Suszarka do rąk i inne niezbędne sprzęty i akcesoria

Oczywiście poza odpowiednio dobraną baterią łazienkową istotne znaczenie ma również wybór suszarki do rąk, dozowników do mydła, czy podajnika na papier. Suszarka do rąk z funkcją szybkiego suszenia sprawia, że korzystanie ze strefy umywalkowej w przypadku większej ilości użytkowników jest sprawniejsze. Oczywiście jeśli jest dość miejsca to obok suszarki mogą znaleźć się również podajniki na ręczniki papierowe. Dzięki temu podczas gdy jedna osoba korzysta z suszarki do rąk, inna może skorzystać z papieru. Suszarki do rąk mogą działać również bez uruchamiania grzałki, zatem może w łatwy sposób przedłużyć ich trwałość. Z kolei dozowniki mydła powinny być bezdotykowe, co zwiększa komfort i zarazem czystość toalety publicznej, ze względu na obecność zaworu niekapka, a także ograniczenie palcowania akcesoriów w sklepie umywalkowej brudnymi rękami. Polecamy zakup suszarki do rąk w sklepie internetowym.

Ergonomiczne wyposażenie toalety publicznej wymaga znajomości zasad jej projektowania, a także wymogów dotyczących wysokości montażu poszczególnych sprzętów. Ponadto należy wybierać najwygodniejsze rozwiązania, które skracają czas spędzany w toalecie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij