Co zrobić, gdy wspólnik z Twojej firmy oszukuje na rozliczeniach firmowych? Czy ty także poniesiesz konsekwencje?

Wiele osób prowadzi wspólnie firmę. Nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdza, wszak rzeczą nadrzędną jest uczciwość, a tej nieraz w relacjach ludzkich brakuje, a gdy dochodzi jeszcze do malwersacji firmowych, to tym bardziej należy podjąć właściwe działania.

Określenie celów nadrzędnych i przestrzeganie ich niezbędne do udanej współpracy

Prowadząc firmę ze wspólnikiem trzeba mieć zaufanie, ale jednak poniekąd to zaufanie może być też nieco ograniczone. Otóż życie potrafi zaskakiwać, choć nie zawsze pozytywnie i niekiedy zaskakuje oszustwami ze strony wspólnika. Dlatego też zawsze należy podejmować wszelkie działania, które zmniejszają prawdopodobieństwo nadużyć. Ważne, aby regularnie nadzorować księgi przychodów, ale też sprawdzać stan konta firmowego i wszelkie transakcje, które z niego zostały wykonane. Trzeba jeszcze pamiętać, że wszelkimi rozliczeniami powinna zajmować się księgowość. Dzięki temu znacząco minimalizowane jest ryzyko oszustw. Jednocześnie wspólne prowadzenie firmy sprawia, że w razie oszustw podatkowych popełnionych przez jednego wspólnika, drugi jest automatycznie podejrzany i niekiedy sąd może nie uwierzyć w wyjaśnienia, że nie wiedziało się, że wspólnik wyłudzał podatek. Jeżeli już dojdzie do zatrzymania, warto zatrudnić adwokata, który będzie Cię reprezentował i bronił Twojego dobrego imienia.

Znamiona oszustwa podatkowego

Oszustwo podatkowe nie jest tym samym co optymalizacja podatkowa. Co do zasady, błędy popełnione przez pomyłkę nie mogą sprawić, że czyn uzyska znamiona oszustwa podatkowego. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że rozstrzygnięcia będzie dokonywał sąd, a tutaj bierze się też pod uwagę fakt, że brak znajomości prawa nie zwalnia z odpowiedzialności za popełniane czyny.
W tym przypadku poprzez oszustwo podatkowe rozumie się uchylenia zapłaty całości czy też części podatku, ale i niewłaściwe rozliczanie się z organem poprzez zatajenie koszów czy przychodów, obejmuje to także fałszowanie danych oraz wystawianie nieprawdziwych faktur. Jeżeli podatnik uchyla się od płacenia podatku może zostać ukarany karą przewidzianą w art. 54 Kodeksu Karnego Skarbowego. Może otrzymać grzywnę, która wynosi do 720 stawek dziennych albo podlegać karze pozbawienia wolności, bądź też obu karom. Ale sprawa może mieć też wymiar gospodarczy i będzie odbywać się w sądzie w wydziale od spraw gospodarczych adwokat powinien wtedy reprezentować Cię w sądzie.

Co zrobić, gdy podejrzewasz, że Twój wspólnik oszukuje?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest jasna. Najlepiej sprawdzić czy przypuszczenia są uzasadnione. Można przejrzeć całą rachunkowość, ale też sprawdzić historie transakcji z konta. Dodatkowo warto jeszcze z księgowością sprawdzić czy rozliczenia zgadzają się z latami ubiegłymi. Jeżeli jednak okaże się, że coś się nie zgadza, należy bezwzględnie powiadomić właściwe organy i to jak najszybciej. W innym przypadku możesz być traktowany jak wspólnik.

Odpowiedzialność za działanie na szkodę spółki

Osoby zarządzające firmy mają za zadanie właściwe jej reprezentowanie i podejmowanie działań na jej korzyść. Jeżeli jednak tego nie robią, a ich działania narażają firmę na straty, mogą ponieść odpowiedzialność karną. Ich działania mogą być traktowane jako przestępstwo nadużycia zaufania unormowane w art. 296 kodeksu karnego czy też przestępstwo działania na szkodę spółki uregulowane w art. 585 kodeksu spółek handlowych. Wbrew pozorom wcale nie trzeba udowadniać czynu świadomego, lecz wszelkie działania, które powstają na skutek niedopatrzeń czy braku ostrożności mogą także świadczyć o winie. W przypadku działania na szkodę firmy można zostać oskarżonym o znaczną szkodę, którą w kodeksie karnym rozumie się jako szkodę, której wartość przekracza 200-krotną wysokość najniższego wynagrodzenia. Jest też szkoda w wielkich rozmiarach i mowa o niej jeżeli działania doprowadziły do szkód o wysokości 1000-krotności najniższego miesięcznego wynagrodzenia. Warto wiedzieć, że im wyższa jest szkoda, tym większa odpowiedzialność karna.

Wszelkie oszustwa popełnione przez wspólnika należy zgłaszać właściwym organom. W innym przypadku można zostać uznany za wspólnika malwersacji. Brak wiedzy nie zwalnia z odpowiedzialności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij