Czy wybór liceum ma wpływ na wybór kierunku studiów? Jak znaleźć najlepszą dla siebie drogę?

Wybór odpowiedniej szkoły ponadpodstawowej nie jest łatwy, wszak poniekąd ma wpływ na dalszą drogę. Zatem tutaj pojawia się jakże ważne pytanie: jak znaleźć najlepszą dla siebie drogę? Spróbujemy na nie odpowiedzieć. Oto nasze wnioski.

Wybór liceum ma znaczenie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych już się kończy, ale to nawet dobrze, wszak niestety ten rok dla uczniów był bardzo trudny i skomplikowany, choćby z powodu epidemii koronawirusa. Jednak wielu młodych ludzi miało problem z podjęciem decyzji do jakiego liceum pójść. Wbrew pozorom wybór szkoły ma wpływ na wybór studiów. Oczywiście nie oznacza to, że jeżeli pójdziecie do klasy humanistycznej to nie możecie pójść na studia medyczne, jednak dostanie się na nie będzie dużo trudniejsze, chyba, że wcześniej rozpoczniecie przygotowanie, a to dlatego, że na profilu humanistycznym jest więcej języka polskiego, historii i wosa, a na profilu ścisłym chemii i biologii, a żeby dostać się na medycynę musicie bardzo dobrze zdać maturę także z chemii i biologii.

Liceum związane z zainteresowaniami

Każdy młody człowiek powinien zastanowić się, co chce w życiu robić, ale nadal kariera Youtubera nie powinna być pierwszym pomysłem. Otóż należy podjąć decyzję, jaką szkołę wybrać. Tutaj nie warto kierować się zasadą, że im niższy poziom, tym lepiej, bo to wcale nie jest prawda. Zdecydowanie lepiej kierować się ambicją, tym bardziej jeżeli po zdaniu matury będziecie chcieli pójść na studia. Najlepiej wybrać taki profil liceum, dzięki któremu łatwiej dostaniecie się na wymarzone studia, wszak edukacja to przyszłość i warto wykorzystać możliwości jakie daje.

Rozmowa z rodzicami może pomóc

Warto skorzystać z rad rodziców, którzy owszem nie zdecydują za Was jaką szkołę wybrać, ale mogą Wam pomóc. Otóż warto porozmawiać z nimi o ich ścieżce edukacyjnej, a także czy od razu wiedzieli co chcą robić. Wy także macie prawo jeszcze nie wiedzieć i tak naprawdę nic w tym złego. Nawet jeżeli wydaje Wam się, że wiecie, to szybko może się okazać, że zmienicie zdanie. Tak również może się zdarzyć. Jednak najlepiej wybrać taką szkołę, która nie zamyka Wam drogi do wymarzonych studiów bądź też do kierunków bardzo prestiżowych. A więc lepiej pójść do tej, gdzie poziom edukacji jest wysoki, gdyż to pozwoli Wam jeszcze lepiej przygotować się do matury, bez konieczności korepetycji czy ciągłego nadrabiania zaległości. Tutaj mamy także apel do rodziców: pozwólcie dzieciom podejmować własne decyzje, nawet jeżeli się z nimi nie zgadzacie bądź też uważacie, że wiecie co jest dla Waszego dziecka najlepsze. Zawsze jednak możecie służyć radą, ale nadal decyzja należy do Waszych pociech.

Dalsza droga edukacji to nie tylko liceum

Jeszcze kilka lat temu niemal każdy chodził do liceum, przez co na rynku pracy było sporo osób bez kwalifikacji, tylko z wykształceniem średnim. Natomiast było mało specjalistów. Dlatego też pamiętajcie, że liceum to nie jedyna opcja. Zawsze także możecie pójść do technikum czy szkoły branżowej, które także nie zamykają Wam drogi do dalszej edukacji. Zatem jeżeli uważacie, że studia nie są dla Was to nie ma nic złego w tym, abyście wybrali inny rodzaj szkół i zdobyli odpowiedni czy wymarzony zawód. Warto pamiętać, że liceum jest szkołą, której celem jest przygotowanie absolwentów do studiów. Ogólnie nie daje żadnych kwalifikacji. Owszem po zdaniu matury będziecie mieć wykształcenie średnie, ale to często za mało, aby znaleźć dobrą posadę na rynku pracy. Jeżeli będziecie szukać pracy to może się okazać, że dodatkowo musicie zdobyć jeszcze inne kwalifikację, a więc ukończyć określone kursy. A jak wiadomo, to także jest kosztowne. Z kolei po szkole branżowej macie zawód, ale także możecie pójść do szkoły drugiego stopnia, a następnie podejść do matury i pójść na studia.

Przyszłość stoi przed Wami otworem. Warto jednak otworzyć odpowiednie drzwi. Zatem wybrać najlepszą szkołę, według własnego uznania. Tutaj powinniście odpowiedzieć sobie na pytania: co chcecie robić w przyszłości i czym się zajmować? Jeżeli nadal nie wiecie, zdecydujcie się na taką placówkę edukacyjną, która daje Wam spore możliwości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij