Jak pomóc uczniom w nauce, gdy jest się nauczycielem uczącym zdalnie? O możliwościach, ale i ograniczeniach!

Sytuacja w szkolnictwie nie jest aktualnie dobra, niestety koronawirus znacząco utrudnia nauczania i pracę nauczycielom. Z kolei rodzicom dokłada jeszcze więcej obowiązków. Jednak aktualnie nic nie wskazuje na to, by sytuacja uległa zmianie, dlatego też trzeba ją zaakceptować. Niestety z powodu lockdownu w szkolnictwie, wielu uczniów ma problemy z nauką i duże zaległości. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, czy nauczyciele mogą jakoś pomóc uczniom w nauce. Oto nasze rozważania o możliwościach, ale i ograniczeniach.

Jak nauczyciel może pomóc uczniom w nauce?

Na samym początku warto zauważyć, że rzeczywiście wielu uczniów ma problemy w nauce, ale i z nauką. Najsensowniejsza i jednocześnie niezbędna jest oczywiście pomoc nauczycieli. Niewątpliwie, aby zaległości nie powiększały się warto być dobrze przygotowanym do zajęć online. Oczywiście nikt ich nie lubi i ciężko się je prowadzi, ale sytuacja wygląda tak, a nie inaczej, a więc nie pozostaje nic innego, jak się do niej przystosować. Zasadniczo prowadzenie zajęć online jest trudne i nie będziemy tego ukrywać, ale nie oznacza to, że online nie można efektywnie nauczać. Kluczowe znaczenie, poza dydaktyką, ma tutaj przygotowanie. Wiąże się to z tym, że nauczyciele powinni w dużej mierze prowadzić zajęcia tworząc pokazy. Nauka na slajdach może jest niejako podawaniem uczniom wszystkiego jak na tacy, ale najważniejszy jest efekt, a takie nauczanie efekty rzeczywiście może przynosić.

Nie bój się wymagać

Kluczowe znaczenie ma także nie obniżanie wymagań wobec uczniów, a więc należy sprawdzać ich postępy poprzez odpowiedzi ustne, ale i krótkie kartkówki czy testy. Do tego zadania, które także mają potwierdzać ich wiedzę. Może się okazać jednak, że duża grupa uczniów nie zalicza bądź ma naprawdę spore problemy z materiałem, wtedy nie pozostaje nic innego, jak ponownie przerabiać daną partię materiału, co niestety wiąże się z kolejnymi opóźnieniami. Gdy uczniom zbliżają się egzaminy, to niezbędne są dodatkowo pomoce naukowe. Trzeba więc zachęcać ich do zakupu repetytoriów bądź też arkuszy do egzaminu ósmoklasisty.

Lekcje w formie wykładu

Dzieci muszą powiększać swoją wiedzę, ale i uczyć się także robić notatki. Dlatego też część lekcji powinna mieć formę pokazową, a więc bazować na prezentacjach, a część powinna mieć formę wykładów. Jednak podczas tzw. wykładów dzieci muszą robić notatki, które następnie powinny być sprawdzane. To kolejna umiejętność, która rzeczywiście jest niezbędna wśród uczniów, podobnie jak czytanie ze zrozumieniem. Swoją drogą warto też uczniom pomagać wysyłając dodatkowe notatki, z których mogą korzystać bądź z którymi powinni się zaznajomić, następnie na lekcjach online mogą być one wspólnie omawiane. W żadnym wypadku nie można tolerować nie przygotowywania się do zajęć czy lekceważącej postawy. Sposób prowadzenia lekcji, ale i wymagania nie powinny się zmienić, jedynie należy dodać do nich ułatwienia, które pomogą dzieciakom w zdobywaniu wiedzy. Zasadniczo większy nacisk powinien być kładziony na sprawdzanie wiedzy dzieci na zajęciach niż zadawanie zadań domowych, które czasami jest nieefektywne, szczególnie gdy zadania rozwiązują za dzieci ich rodzice. Prowadzenie wykładów, tworzenie prezentacji jest ważne szczególnie dla starszych uczniów, wszak zbliża się wielkimi krokami egzamin ósmoklasisty. Arkusze czy inne zestawy ćwiczeniowe powinny także być rozwiązywane przez uczniów, ale można także na zajęciach analizować najczęstsze problemy i tematy, które są dla uczniów najmniej zrozumiałe.

Ograniczenia są duże

Ograniczenia jakie mają nauczyciele są duże i tutaj nic się nie zmieni. Ograniczeniem na pewno jest czas i na to nie ma się wpływu, w końcu nie można wydłużyć lekcji. Dodatkowo często problemem jest samo podejście do lekcji przez dzieciaki czy nastolatków, które nie zawsze jest najlepsze, wszak niektóre traktują zajęcia online jako przedłużenie „koronaferii”.

Aby proces nauczania przebiegł pozytywnie nauczyciele muszą dołożyć wszelkich starań, ale i dzieci muszą chcieć się uczyć. Często ważna jest także pomoc rodziców, którzy także powinny tłumaczyć swoim pociechom niezrozumiałe zagadnienia, ale nie powinni oni wykonywać za nich prac.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij