Czym jest Bitcoin Jak to działa

Czym jest Bitcoin? Jak to działa?

Bitcoin jest prężnie rozwijającym się sposobem na dysponowanie własnym kapitałem. Pozwala na wykonywanie anonimowych transakcji, można nabyć go z każdego miejsca na świecie, a ponadto może być traktowany jako pełnoprawny instrument finansowy. W coraz większej ilości miejsc proponuje się płacenie za jego pomocą. Wiele dużych organizacji i korporacji przymierza się do wprowadzenia go na stałe i zatwierdzenie jako nowego środka płatniczego. Czym jednak dokładnie jest Bitcooin i w jaki sposób działa? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać szczegóły dot. jednego z najnowocześniejszych środków płatniczych na rynku.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin potocznie określany jest nowoczesna formą klasycznego pieniądza, która zapewnia pełną anonimowość, nie narusza naszego poczucia prywatności i działa jako zdecentralizowana kryptowaluta. Do rąk właścicieli dostaje się za pośrednictwem sieci P2P (peer to peer) – w dużym uproszczeniu pozwala to na jej funkcjonowanie bez pośrednika w postaci banku i kontaktu osób fizycznych.

Czym jest Bitcoin

Bitcoin uznawany jest w tym momencie za jedną z największych dostępnych kryptowalut. Jeśli chodzi o aspekt historyczny to BTC istnieje od roku 2008. Do utworzenia pierwszej kryptowaluty twórcy zmotywowani byli przez możliwość ochrony danych osobowych, zmniejszeniem ewentualnych prowizji za transakcję i polepszonym bezpieczeństwem.

Ponieważ Bitcoin został utworzony na łamach technologii Blockchain, nie jest podatny na włamania, informacje o nim nie znajdują w żadnej bazie danych, a same transakcje odbywają się przez szyfrowane adresy o długości 16 znaków. Innymi słowy, Bitcoin to sieć, która zapewnia niezależność do inicjowania, propagowania i weryfikowania transakcji pieniężnych.

Jak działa bitcoin i inne kryptowaluty?

Powstanie Bitcoina stało się możliwe przez wcześniejsze opracowanie technologii Blockchain, przypuszczalnie powstałej w wyniku działalności japońskiej grupy znanej pod nazwą „Satoshi Nakamoto”. W kontekście Bitcoina wspomniana technologia pozwala na wysyłanie żądań dot. transakcji za pomocą sieci P2P, które następnie są odszyfrowywane przez inne komputery w sieci – czyli tzw. węzły. W dalszej kolejności sieć P2P oparta na węzłach potwierdza transakcję i informuje użytkownika o jej statusie przez otwarto-źródłowe algorytmy.

Jak działa bitcoin i inne kryptowaluty

W momencie, gdy dojdzie do weryfikacji, zbierane są informacje o transakcji, które przy pomyślnym przebiegu procesu – przyczyniają się do powstania nowego „bloku danych” we wspomnianym wcześniej łańcuchu bloków (ang. Blockchain). Każdy nowy bloczek dodawany jest do istniejącego wcześniej łańcucha w taki sposób, aby nie mógł zostać przez nikogo zmodyfikowany. Istnieje wiele analogii obrazujących to, w jaki sposób działają kryptowaluty.

Bitcoin i pozostałe kryptowaluty można określić jako nieustannie odświeżaną i weryfikowaną przez miliony komputerów na całym świecie bazę danych, w której przechowywane są publiczne rekordy – łatwe do zweryfikowania i odczytu. Dane pomimo iż są publiczne, są szyfrowane poprzez użycie kluczy kryptograficznych, które uniemożliwiają dostęp dla osób postronnych niebędących jego właścicielami.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij