Jakie firmy skorzystają na wyborze ryczałtu ewidencjonowanego jako sposobu rozliczenia PIT

Jakie firmy skorzystają na wyborze ryczałtu ewidencjonowanego jako sposobu rozliczenia PIT?

Wielu nowych przedsiębiorców zastanawia się, jaką formę rozliczenia podatku dochodowego wybrać. Ciekawym wyborem jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Choć ten sposób wydaje się bardzo korzystny jednak okazuje się, że nie jest taki dla wszystkich. Dlatego w dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, kto powinien z niego korzystać i jakie korzyści z tego płyną. Jednocześnie przypominamy, że w razie pytań czy wątpliwości warto takie rozliczenia powierzać profesjonalistom i skorzystać z usług biura rachunkowego.

Kto może wybrać ryczałt ewidencjonowany?

kalkulator rachunekNa samym początku warto wiedzieć, że ryczał ewidencjonowany w rozliczeniach podatkowych może być stosowany przez osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, a także te, które osiągnęły przychody z tytułu najmu, podnajmu, a także wszelkich umów dzierżawy czy nawet poddzierżawy. Jest jeden warunek, a mianowicie nie mogą być prowadzone w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Mogą je także stosować podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności. Osoby, które ją kontynuują nie mogą wykazywać przychodów wyższych niż 250 tys. euro. Zatem decydując się na sposób rozliczenia podatkowego, należy wziąć pod uwagę sytuację wskaźników ekonomicznych. Konieczne jest także porównanie wysokości przychodów oraz ponoszonych kosztów. Jak nietrudno się domyślić ryczałt ewidencjonowany jest najbardziej korzystny, jeżeli występują wysokie dochody, a ponoszone koszty są niskie.

Jak obliczać stawki ryczałtu?

Ryczałt oblicza się od przychodu. Jednak absolutnie nie może być on pomniejszony o jakiekolwiek koszty uzyskania. W przypadku zasad ogólnych można stosować obniżenie kosztów, jednak w ryczałcie otrzymanie jakiegokolwiek zwrotu jest niemożliwe. Same koszty prowadzonej działalności mogą często być bardzo wysokie i wtedy ta forma rozliczenia podatku dochodowego nie jest dobrym wyborem. Należy także wziąć pod uwagę stawki ryczałtu, które są różne i zależą od danej działalności, przy czym najmniejsza wynosi 2%, a największa 20%. Dla handlowców ryczałt wynosi 3%, a dla przedsiębiorców budowlanych 5,5%. Najwyższy ryczałt wynoszący 20% przeznaczony jest dla wolnych zawodów, np. lekarzy czy też tłumaczy.

Plusy ryczałtu ewidencjonowanego

obliczanie pitOczywiście ryczałt ewidencjonowany może mieć także wiele zalet, jeżeli stawka jest niższa niż ta występująca w przypadku innych zasad opodatkowania. Przykładem może być ryczałt 2% i podstawowa stawka podatku 18%. Z kolei podatek liniowy rozpoczyna się od 19%. Zatem ryczałt stosowany jest przez podatników, którzy mogą korzystać z tak niskich składek. Oczywiście to nie jedyne zalety, gdyż kolejnym plusem jest uproszczona księgowość. Nie ma konieczności prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów. Należy tylko prowadzić ewidencję przychodów i na tej podstawie dokonuje się wyliczeń należnego podatku, który trzeba odprowadzić.

Minusy ryczałtu ewidencjonowanego

Jak wiadomo wielu przedsiębiorców płaci naprawdę bardzo wysoki podatek. Doliczając do tego same koszty prowadzonej działalności, nietrudno zauważyć, że zyski w takiej sytuacji są bardzo niewielkie. Duże koszty ponoszone np. na inwestycje sprawiają, że wybór takiej formy rozliczenia jest bardzo niekorzystny. Tutaj nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów i w takiej sytuacji ryczałt jest bardzo nieopłacalny. Decydując się na ryczałt ewidencjonowany nie można także rozliczać się wspólnie z małżonkiem, a także na zasadach dla osób samotnie wychowujących dzieci. Ryczałtowcy nie mogą także korzystać z ulgi prorodzinnej, czyli ulgi na dzieci. Z przychodu ryczałtowiec może odliczyć zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a także wpłaty na indywidualne konto emerytalne, oczywiście do wysokości określonej w przepisach. Można natomiast rozliczyć wydatki na internet, czy ulgę rehabilitacyjną.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, kiedy ryczałt ewidencjonowany najbardziej się opłaca. Jak wiadomo przepisy często się zmieniają, zatem i sytuacja podatnika może ulec zmianie. Biuro rachunkowe może tu służyć wiedzą i doświadczeniem swoich pracowników. Na samym końcu trzeba wiedzieć, że podatnik ma zawsze prawo zmienić formę opodatkowania, jeśli stwierdzi, że ta jest dla niego niekorzystna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij