Dieta bezlaktozowa – kto powinien ją stosować?

Wypita szklanka mleka, kakao, czy po prostu mleko dolane do porannej kawy, a tu od razu wzdęcia lub ból brzucha, albo biegunka. Powodem może być nietolerancja laktozy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Diety eliminacyjne – na czym polegają?

Wprowadzenie diety eliminacyjnej polega na wykluczeniu z jadłospisu produktów, które mogą uczulać i prowadzić do nietolerancji pokarmowych. Kiedy już wiadomo, który ze składników źle wpływa na organizm, zostaje wprowadzona dieta. W przypadku nietolerancji na mleko krowie jest to dieta bezlaktozowa. Najłatwiej jest ją zamówić w postaci diety pudełkowej w firmie cateringowej Light Catering, otrzymuje się wtedy przygotowane posiłki pod same drzwi każdego dnia.

Dieta bezlaktozowa

Już wiesz, że dieta bezlaktozowa jest rodzajem diety eliminacyjnej. W przypadku laktozy należy zdecydować się na jej wykluczenie z codziennego jadłospisu. Osoby z pierwotnym i wtórnym niedoborem laktazy nie muszą całkowicie wykluczać z posiłków mleka oraz produktów zawierających cukier mleczny, mogą je spożywać, ale w ograniczonych ilościach. Aby określić, jaka to ilość trzeba sprawdzić swój dopuszczalny limit. Wyjątek stanowią osoby, u których objawy nietolerancji pokarmowej są nasilone, wtedy jest konieczna dieta bezlaktozowa. U takich osób dieta musi być stosowana przez całe ich życie, a nie dopilnowanie diety może doprowadzić do poważnych skutków, nawet śmierci.

Co to jest laktoza i laktaza i jak się to ma do nietolerancji pokarmowej?

Laktoza jest dwucukrem znajdującym się w mleku, a składa się z dwóch cząsteczek cukrów prostych – glukozy i galaktozy. Do prawidłowego trawienia laktozy potrzebna jest laktaza, czyli enzym rozkładający laktozę na cukry proste. Nietolerancja pokarmowa wynika najczęściej z niedoboru laktazy, może pojawić się też nietolerancja wrodzona, przy której laktaza w ogóle nie jest wytwarzana.

W jakich schorzeniach może pomóc dieta bezlaktozowa?

Dieta bezlaktozowa z pewnością pomoże w:

  • wtórnej nietolerancji laktozy;
  • pierwotnej nietolerancji laktozy;
  • wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego;
  • radioterapii;
  • wrodzonej nietolerancji laktozy;
  • chorobie Leśniowskiego–Crohna;

Objawy w nietolerancji laktozy

Z nietolerancją laktozy związane są objawy, które w prosty sposób można u siebie zaobserwować, a występują najczęściej do godziny od momentu spożycia mlecznego produktu. Między innymi można zauważyć:

  • zwiększone oddawanie gazów;
  • biegunkę;
  • ból brzucha;
  • wzdęcia.

Minusem stosowania diety bezlaktozowej jest ograniczenie spożycia produktów bogatych w łatwo przyswajalny wapń oraz białko. Dlatego też, jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie warto wykluczać nabiału i produktów z laktozą z jadłospisu. Uzupełnieniem leczenia dietetycznego mogą być tabletki zawierające laktazę lub mleko o obniżonej zawartości laktozy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij