Jak można zapobiegać samozapłonom na składowiskach odpadów

Jak można zapobiegać samozapłonom na składowiskach odpadów?

Składowiska odpadów powinny być odpowiednio zabezpieczone, gdyż są potencjalnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, ludzi i zwierząt. Dlatego konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie, co ma zapobiegać pożarom, choćby występującym wskutek samozapłonu. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam sposoby, jak można zapobiec pożarom. Bardzo ważne jest tutaj stosowanie ścian przeciwpożarowych.

Składowanie odpadów – toksyczność i niebezpieczeństwo wystąpienia pożarów

śmieciWarto wiedzieć, że w przypadku składowania odpadów dochodzi do fermentacji, a w wyniku tego powstaje wybuchowa mieszanina gazów. Występuje największe stężenie metanu, a także dwutlenku węgla i azotu, przez co toksyczność jest stosunkowo duża. Należy zatem bezwzględnie odpowiednio zabezpieczyć ten teren, aby zapobiec pożarom. Warto także pamiętać, że w tym przypadku obowiązują przepisy, a także standardy unijne, które dotyczą choćby samej budowy składowisk, a także stosowania ścian przeciwpożarowych.

Jak zapobiegać samozapłonom?

Na samym początku konieczne jest budowanie odpowiednich kwater do składowania, a także możliwie największe niwelowanie niekontrolowanej emisji biogazu do powietrza. Zatem niezbędne wydaje się budowanie instalacji odgazowania, która powinna posiadać masy składowanych odpadów powyżej 10 tys. mg. Musi ona posiadać studnię gazową, która pozyskuje biogaz i jednocześnie jest połączona z rurociągiem transportowym. Takie systemy powinny być wyposażone w perforowane studnie gazowe, poziome sieci gazowe, a także stacje kontrolne. Nie można także zapomnieć o studniach odwadniających czy pochodniach gazowych. Cały obiekt powinien być dodatkowo wyposażony w ssawki wentylatorowe, a także generatory czy instalacje automatyki, sterowania i kontroli. Dzięki temu możliwe jest bezobsługowe działanie owego obiektu.

Ważne są kamery termowizyjne oraz ściany przeciwpożarowe

wysypisko śmieciOczywiście może dojść do sytuacji, że pomimo wdrożenia wszystkich zalecanych procedur dojdzie do samozapłonu. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma szybkie określenie miejsca występowania. Trzeba wiedzieć, że stosowanie zwykłych systemów monitoringu niespecjalnie się sprawdza i może upłynąć nawet kilka minut od samozapłonu do jego zauważenia. Dlatego najlepszym wyborem są kamery termowizyjne, które pozwalają na szybkie wychwycenie źródła pożaru. Z kolei ściany ogniowe zatrzymają jego dalsze rozprzestrzenianie się do czasu przybycia odpowiednich służb.

Analiza obrazu wideo – czy warto ją stosować?

Należy zdawać sobie sprawę, że kamery termowizyjne są stosunkowo drogim rozwiązaniem, ale też przynoszącym możliwie najlepsze efekty. Alternatywą dla nich, która jest zdecydowanie tańsza, są kamery wideo, a także specjalistyczne oprogramowanie analityczne. Kamera szybko i jasno będzie współpracować z systemem i przesyłać dane na wybrany komputer. Pozwoli to na wykrycie zarzewia pożaru, zanim ten zdąży się rozprzestrzenić. Z kolei kamery termowizyjne dają dodatkową możliwość pomiaru temperatury. Niewątpliwie zastosowanie takich rozwiązań, zdecydowanie zmniejsza straty materialne, ale chroni też środowisko przed wypływem trujących oparów. Stosowanie pełnej automatyki zapobiega także błędom ludzkim, a więc i zmniejsza ryzyko wystąpienia dużych pożarów.

Przeciwdziałanie samozapłonom – co jeszcze można zastosować?

W przypadku przechowywania odpadów w kwaterach niezbędne jest odgazowywanie tych miejsc. Należy pamiętać o zagęszczeniu odpadów kompaktorami. Dodatkowo należy zraszać je, jeżeli występuje susza. Bardzo ważne jest także utrzymanie właściwej wilgotności. Oczywiście kolejnym ważnym elementem jest wyposażenie w sprzęty przeciwpożarowe, które też trzeba regularnie przeglądać. Niezbędne jest przestrzeganie zakazu palenia, a ponadto zabronione wchodzenie do tych miejsc przez osoby nieupoważnione. Na samym końcu ważne jest, by zatrudniać tylko i wyłącznie osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, co także ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo.

Jak sama nazwa wskazuje samozapłon może wystąpić, nawet jeżeli stosuje się odpowiednie zabezpieczenia. Jednak, dzięki wdrożeniu takich rozwiązań, ryzyko dużych strat dla mienia i środowiska jest mniejsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij