Jak wybrać przedszkole, szkołę dla dziecka?

Każdy kolejny etap w życiu dziecka jest niezwykle stresujący także dla rodziców, którzy chcą, by ich pociecha miała jak najlepsze warunki do rozwoju. Dotyczy to więc zarówno wyboru przedszkola, jak i w późniejszym czasie szkoły, które w znacznym stopniu odpowiadają za edukację. Czym się kierować, przed posłaniem dziecka do takiej placówki?

Przedszkole i szkoła, a rozwój i edukacja dziecka

Zarówno przedszkole, jak i szkoła, są bardzo istotnymi miejscami, które w znacznym stopniu odpowiadają za rozwój naszej pociechy, zarówno jeżeli chodzi o naukę, jak i nawiązywanie społecznych relacji. Dlatego też tak istotne jest, by wybrać takie miejsce, w którym dziecko będzie się czuło dobrze, zapewni mu się najlepszą możliwą opiekę oraz wysoki poziom nauczania dostosowany do wieku i potrzeb. Istotny jest także profesjonalizm pracowników – przedszkolanek i nauczycieli, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę.

Chcąc zapewnić dobrą opiekę dla dziecka, rodzice często szukają porad w Internecie, aby mieć wiedzę o tym, jakie mamy możliwości wychowawcze, które będą wsparciem dla najmłodszych. Nauka i rozwój to tematyka poruszana na best4kids.pl, gdzie można dowiedzieć się między innymi, jak my sami jesteśmy w stanie wpłynąć na nasze pociechy. Wybór przedszkola czy szkoły także się do tego wliczają i w sieci znajdzie się całe mnóstwo podpowiedzi, mających pomóc rodzicom w podjęciu decyzji.

Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem, jest posłanie dziecka do przedszkola, w rejonie, w którym mieszkamy i do którego przynależymy. Nie zawsze jest to jednak możliwe czy właściwe, zwłaszcza gdy placówka nie cieszy się dużą popularnością. Opcji tak naprawdę mamy dwie – publiczne przedszkole albo prywatne. Czym jednak kierować się przy wyborze? Warto zwrócić uwagę na lokalizację, czy mamy blisko, czy jest obok domu, a może obok naszej pracy? Czy łatwo się tam dostać i jak wygląda okolica? Istotne będą też warunki lokalowe i duże przestronne, jasno oświetlone sale.

Dla wielu rodziców bardzo ważne jest także bezpieczeństwo, czyli to jak wchodzi się i wychodzi z przedszkola. Czy teren jest ogrodzony, bramka zabezpieczona oraz jak blisko jest do ulicy. Dobrze też zwrócić uwagę na personel, czyli nauczycieli, ich wykształcenie, doświadczenie, podejście do dzieci i to, jaka metodologia nauki jest realizowana w danym przedszkolu. Dobrze też zorientować się, czy w placówce można liczyć na opiekę specjalistów, jak logopedzi, psychologowie, terapeuci integracji sensorycznej. Powinno się też zerknąć na godziny pracy przedszkola oraz rzecz jasna na to, jaką ma opinię wśród innych rodziców.

Jak wybrać szkołę dla dziecka?

Podobnie jak w przypadku przedszkola, gdy dzieci wchodzą w wiek szkolny, najczęściej trafiają do placówek z przypisanych im rejonów miejsca zamieszkania. Szkoły publiczne właśnie w taki sposób działają, dzięki czemu każde dziecko ma zagwarantowane miejsce w do nauki. Niezależnie jednak od tego, czy wybieramy placówkę publiczną, czy prywatną, zawsze powinno się zwracać uwagę na pewne aspekty danego miejsca. Chodzić będzie tutaj nie tylko o lokalizację, umiejscowienie budynku czy jego wielkość, ale także to, w jakim jest stanie technicznym, jak wyglądają korytarze, klasy i czy są odpowiednio wyposażone.

Wielu rodziców zwraca też uwagi na rankingi i choć mogą nam wiele one powiedzieć o poziomie nauczania, trzeba pamiętać, że aspekt ten nie jest najważniejszy. Presja i duży nacisk na naukę, może np. negatywnie odbić się na relacjach społecznych i czy mieć wpływ na psychikę dziecka, a maluch powinien się w szkole dobrze czuć. Warto też zorientować się w zakresie zajęć pozalekcyjnych, zarówno z zakresu nauki, jak i sportu. Nie można też zapomnieć o kadrze nauczycielskiej, ich podejścia do uczniów, wykształceniu i doświadczeniu. Opinia innych rodziców odnośnie danej placówki także powinna nam wiele powiedzieć na temat danego miejsca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij