Laserowa korekcja wad wzroku. Kto może poddać się zabiegowi

Laserowa korekcja wad wzroku. Kto może poddać się zabiegowi?

Coraz więcej osób decyduje się na laserową korekcję wzroku, dzięki której można przywrócić pełną ostrość widzenia. Jest ona przeprowadzana przez chirurga okulistę. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam najważniejsze informacje na temat samego zabiegu, a także kiedy się na niego zdecydować i kto może mu się poddać. Skupimy się na faktach, a nie mitach.

Laserowa korekcja wady wzroku – co warto wiedzieć?

Jak pokazują badania już prawie połowa Polaków cierpi na krótkowzroczność. Wiele osób ma także problemy z ostrością widzenia. W tym przypadku bardzo skuteczna jest korekcja wzroku metodą laserową. Dzięki temu można pozbyć się wady wzroku i nie trzeba nosić już okularów czy szkieł kontaktowych. Laserowa korekcja wzroku jest bardzo bezpieczną alternatywą dla zabiegów chirurgicznych z klasyczną metodą. W tym przypadku stosuje się modelowanie rogówki, co z kolei pozwala na zredukowanie wielu wad wzroku. Większość pacjentów już po zakończeniu i zdjęciu opatrunków jest zachwycona rezultatami, wszak poprawa odczuwalna jest praktycznie natychmiast.

Laserowa korekcja wzroku – czy to zabieg czy operacja?

lekarz chirurgLaserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest przez chirurga okulistę, jednak nie ma konieczności stosowania znieczulenia ogólnego. Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Do oczu zostają wpuszczone specjalne krople znieczulające. Dzięki temu sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. Przed zabiegiem zabezpiecza się także powieki przed mrugnięciem, stosując rozwórkę. Również rola pacjenta jest tutaj stosunkowo duża, choć bardzo łatwa do wykonania. Otóż musi on patrzeć w światełko. Oczywiście może się zdarzyć, że pacjent spojrzy w inne miejsce, ale nie trzeba obawiać się konsekwencji, gdyż laser ma specjalną funkcję śledzenia gałki ocznej, co zapobiega komplikacjom. Oczywiście przed zabiegiem trzeba przygotować rogówkę na działanie lasera. Tutaj zastosowanie ma algorytm, dzięki któremu można całkowicie zaprojektować zabieg, a więc laser na samym początku usuwa nabłonek z rogówki, a dopiero potem rozpoczyna się jej modelowanie. Po zakończeniu zabiegu, konieczne jest noszenie specjalnych soczewek kontaktowych, które są jednocześnie opatrunkami. Dzięki temu nabłonek odnowi się w pełni bezboleśnie.

Kto powinien zdecydować się na laserową korekcję wzroku?

Laserowa korekcja wzroku dedykowana jest dla osób pełnoletnich, które mają stabilną wadę. Oczywiście przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie badań, np. w postaci mierzenia szerokości źrenicy. Można także zastosować specjalistyczne badanie tomografii rogówki. Zazwyczaj korekcja wzroku dedykowana jest dla osób mających krótkowzroczność aż do minus 8 dioptrii czy też nadwzroczność do plus 6 dioptrii, a także astygmatyzm do 5 dioptrii. Za pomocą specjalistycznego lasera można także usuwać wady resztkowe. W przypadku osób z bardzo dużą wadą wzroku można zastosować operację, a dopiero potem korekcję za pomocą lasera.

Laserowa korekcja wzroku – czy trzeba ją powtarzać?

Zazwyczaj przyjmuje się zasadę, że korekcję wzroku wykonuje się raz na całe życie. Oczywiście pod warunkiem, że wada była stabilna. Może się okazać, że wystąpi konieczność jej powtórzenia, ale takie powikłania zdarzają się naprawdę rzadko. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że po usunięciu wady nadal konieczne będzie korzystanie z okularów podczas czytania, szczególnie u osób po 40 roku życia, gdyż wtedy pojawia się fizjologiczna presbiopia. Zatem jakość widzenia w tym wieku może się pogorszyć, co jest w pełni naturalne.

Ponadto często występuje suchość oczu, dlatego stosowanie odpowiednich kropli nawilżających wydaje się być dobrym wyborem. Aby jeszcze wzmocnić swoje widzenie warto zdrowo się odżywiać, a więc jadać produkty bogate w witaminę A, której duża ilość znajduje się choćby w marchwi, do tego warto pić naturalne soki z beta-karotenem. Trzeba zdawać sobie sprawę, że alkohol i papierosy mogą pogarszać widzenie.

Laserowa korekcja wad wzroku niewątpliwie jest zabiegiem, który poprawia jakość życia. Brak konieczności noszenia szkieł kontaktowych czy okularów w żaden sposób nie ogranicza naszej aktywności. Warto zatem zapisać się na konsultację do chirurga okulisty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij