studzienka

Metoda trzcinowa unieszkodliwiania osadów ściekowych – co należy wiedzieć

Osady ściekowe są dużym problemem wielu oczyszczalni ścieków. Na szczęście można zastosować skuteczną metodę ich unieszkodliwiania. Doskonałym wyborem jest na pewno metoda trzcinowa. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że powinna być ona stosowana tylko w przypadku małych i średnich oczyszczalni.

Osady ściekowe – niebezpieczne dla wszystkich

Skład osadów ściekowych może być bardzo różny. Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązania stosuje się do oczyszczania ścieków. Wzrost ilości gospodarstw podłączonych do sieci kanalizacyjnej także ma na nie wpływ. Zastosowanie właściwych rozwiązań pozwala na całkowite usunięcie osadów bądź też zmniejszenie ich ilości. Co ważne zastosowanie metody trzcinowej jest bardzo tanie i stanowi ok. 5-10% kosztów, porównując ją z innymi metodami usuwania osadów ściekowych. Dodatkowo systemy trzcinowe nie pobierają dużej ilości energii i co ważne, nie trzeba dodatkowo stosować żadnych preparatów chemicznych.

Systemy trzcinowe – efektywne i tanie

Systemy inaczej zwane też metodami trzcinowymi na bardzo szeroką skalę stosowane są w rozwiniętych krajach europejskich, takich jak: Dania, Szwecja, Norwegia, a także Francja. Niestety w naszym kraju nadal zastosowanie takich metod nie jest częste, a to błąd, szczególnie w przypadku małych i średnich oczyszczalni. Sama metoda jest bardzo łatwa i polega na stosowaniu wielowarstwowych zalewów o niskim stężeniu suchej masy, które wynosi od 0,5% do 1%. Unieszkodliwienie osadów odbywa się w dedykowanych do tego celu i wybudowanych obiektach naziemnych bądź też ziemnych, przy czym w drugim przypadku powinny być one zasiedlone trzciną. Systemy trzcinowe to inwestycja wieloletnia, gdyż zapewniają one efektywność, nawet przez 15 lat.

Niebezpieczeństwo związane z osadami ściekowymi

kanalizacjaDo wody ściekowej może dostawać się wiele bardzo szkodliwych pierwiastków. Na pewno dużym problemem są metale, takie jak choćby rtęć, ołów czy miedź, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla ludzi, zwierząt, ale i przyrody. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak w dużej mierze odpowiada za to człowiek. Duże obciążenie sieci kanalizacyjnych, przepompowni ścieków, a także zanieczyszczenia pochodzące z rolnictwa sprawiają, że powstałych osadów jest bardzo wiele, dlatego też niezbędne jest zastosowanie systemów trzcinowych, dzięki którym można poprawić jakość ścieków i pozbyć się niebezpiecznych dla zdrowia i życia związków chemicznych. Oczywiście metody trzcinowe, choć bardzo efektywne nie zawsze się sprawdzają. Na pewno mają zastosowanie w małych i średnich oczyszczalniach, ale już w tych dużych często okazują się nieefektywne. Jednak decydując się na taką metodę usuwania osadów należy zdawać sobie sprawę, że jest to decyzja na kilkanaście lat, gdyż wymaga ona podjęcia konkretnych środków i wdrożenia właściwych z punktu widzenia ekologii rozwiązań.

Wady metody trzcinowej

Choć przepompownie ścieków działają coraz sprawniej i zapewniają coraz większą efektywność pracy, to jednak nadal w kanalizacjach pojawiają się osady, co wynika raczej z dużego zanieczyszczenia wód ściekowych. Zastosowanie metody trzcinowej dla wielu osób wydaje się jedynym i skutecznym rozwiązaniem, jednak i ono nie jest pozbawione wad. Jeżeli system trzcinowy będzie zbyt obciążony, to oczywiście dojdzie do problemów eksploatacyjnych, choć nadal będzie się sprawdzał, nie będzie jednak usuwał osadów w dużej ilości. Zdecydowanie większym problemem są błędy, które często powstają podczas projektowania czy budowy całego systemu trzcinowego. Błędy w obliczeniach, wybranie niewłaściwego miejsca, zbyt duże obciążenie zanieczyszczeniami, wszystko to skutkuje tym, że metoda trzcinowa nie będzie dobrze funkcjonować. Wtedy też znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, a to z kolei przekłada się na koszty użytkowania.

Prawidłowe działanie kanalizacji jest niezbędne dla wygody, ale i bezpieczeństwa ludzi, zwierząt czy środowiska naturalnego. Wbrew pozorom problemem nie są tylko odory, lecz także osady, które są zdecydowanie bardziej niebezpieczne, choć mniej uciążliwe. Jedną z metod oczyszczania ścieków z osadów może być metoda trzcinowa, która ze względów ekonomicznych, jak i efektywności bardzo się opłaca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij