Prześladowanie w szkole średniej – jak rodzice mogą pomóc dorosłemu dziecku i jakie środki prawne można wystosować?

Prześladowania w szkole nadal zdarzają się bardzo często, choć ich forma nieco się zmieniła. Dochodzi już nie tylko do przemocy fizycznej czy psychicznej, ale i cyber przemocy i nie ma się co oszukiwać, każda z nich może nieść za sobą tragiczne konsekwencje. Życie już niejednokrotnie pokazało, że ofiary nie radziły sobie z prześladowaniem i popełniały samobójstwo. Dlatego na każdą formę prześladowania należy reagować i w żadnym przypadku nie należy na nią przyzwalać. Jednocześnie sytuacja wydaje się trudna jeżeli dotyczy dziecka, które jest już dorosłe i chodzi do szkoły średniej. Tutaj pojawia się pytanie, czy rodzice w jakiś sposób mogą mu pomóc i jakie środki prawne można wystosować.

Na początek zadbajcie o zdrowie psychiczne dziecka

Niezależnie ile lat ma Wasze dziecko i tak zawsze będzie dla Was najważniejsze. Dlatego musicie wiedzieć, że Wasze działania muszą być spójne, by zapewnić mu bezpieczeństwo i ochronę i to nawet jeżeli ma skończone 18 lat. Jeżeli więc powie Wam, że jest prześladowane, to czym prędzej musicie mu pomóc. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować sytuacji uważając ją za szczenięce wygłupy czy coś mało ważnego. Nie należy wygłaszać też tez, że inni mają gorzej. W końcu nie wiecie co tak naprawdę czuje Wasze dziecko i jak prześladowanie wpływa na jego zdrowie psychiczne. Tutaj nie można uważać, że sytuacja jakoś przejdzie, bo prześladowane dziecko, które ma już skończone 18 lat więc z punktu widzenia prawa jest osobą dorosłą, może zdecydować się na bardzo radykalne kroki. Na skutek prześladowań może pojawić się okaleczenie czy próby samobójcze. Jeżeli więc ten młody człowiek nie radzi sobie z ową sytuacją, to pomoc specjalisty jest niezbędna. Warto by skorzystało z pomocy psychiatry, który oceni sytuację. Może przepisać leki, ale może wystarczyć tylko terapia, która np. odbuduje poczucie własnej wartości. A czasami wystarczy tylko rozmowa, by dziecko zrozumiało, że z prześladowaniem da się coś zrobić.

Wizyta z dzieckiem w szkole

Szkoła co do zasady ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo i nawet jeżeli uczeń jest dorosły, to ta konieczność nadal istnieje. Szkoła, czyli dyrekcja oraz wychowawca są zobligowani do zajęcia się sytuacją i rozwiązania problemu. Jednocześnie można powiadomić też kuratorium. Musicie więc udać się z dzieckiem do szkoły i zażądać interwencji. Uczeń, który prześladuje Wasze dziecko może zostać zawieszony, może zostać nałożona na niego nagana, ale to nie wszystko. W Polsce obowiązek szkolny istnieje do 18 roku życia, zatem jeżeli oprawca też jest pełnoletni, to może zostać usunięty ze szkoły. Oczywiście na początek otrzyma pouczenie, ale potem może rzeczywiście zostać wyrzucony. Jeżeli jednak to Wasze dziecko chce się przepisać do innej szkoły, to należy pomóc mu załatwić wszystkie formalności.

Wizyta na policji

Przemoc i to niezależnie jaką ma formę jest przestępstwem. Dlatego też należy udać się z dzieckiem, by na komisariacie złożyło zeznania. A potem należy czekać aż ruszy machina prawna. Wiadomym jest, że policja często bagatelizuje takie sytuacje, ale tutaj nie można iść na kompromisy i należy żądać, by zajęto się sprawą w sposób należyty. Zresztą czasami wystarczy tylko, że prześladowca otrzyma zlecenie na komisariat, a już może zmienić swoje zachowanie o 180 stopi. Dodatkowo też pamiętajcie, aby Wasze dorosłe dziecko zbierało dowody, zapisywało ewentualne screeny. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie udowodnić czyn zabroniony. A jeżeli dojdzie do przemocy fizycznej, gdzie pojawił się ślad, to dodatkowo trzeba uda się na obdukcję.

Pozew cywilny

I tak dochodzimy do kolejnego rozwiązania, którym jest pozew cywilny. Na pewno należy w tym przypadku udać się do adwokata, który pomoże go sporządzić, ale też będzie reprezentował interesy Waszego dziecka przez sądem. W ten prosty sposób sytuacja będzie mniej stresująca dla niego. Jednocześnie trzeba pamiętać, że choć sprawy w sądzie mogą ciągnąć się dłuższy czas, to absolutnie nie można ustępować, bo nie ma przyzwolenia na żadną formę przemocy. Kliknijcie jeszcze w link do kontaktu z adwokatem i zawalczcie o dobro swojego dziecka i ukaranie oprawcy. Do zbyt wielu tragedii doszło na skutek prześladowania, stąd też nie może być na nie przyzwolenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij