Rusztowania kontra podnośniki ruchome – co jest lepszym wyborem dla firmy budowlanej?

Branża budowlana ciągle się rozwija, dlatego firmy muszą pozostawać konkurencyjne i zauważać wszystkie działania konkurencji, a także odpowiednio na nie reagować, a nawet je wyprzedzać. Dotyczy to zarówno szkoleń pracowników, marketingu, jak i sprzętu budowlanego. Dziś zastanowimy się czy lepszym wyborem dla firmy budowlanej będzie rusztowanie czy podest ruchomy.

Czas to pieniądz

To banalne, ale jakże trafne dla branży budowlanej powiedzenie. Niewątpliwie rusztowania trzeba dłużej instalować, bo podest ruchomy zostaje dostarczony na miejsce i właściwie od razu może zacząć pracę. No może nie od razu, bo jednak trzeba sprawdzić czy wszystkie podzespoły działają, a w razie konieczności dokonać niezbędnych napraw. Trzeba również sprawdzić bezpieczeństwo podestu barierek czy elementów zabezpieczających. Wszystko to zabiera czas, ale jest niezbędne, by móc wykonywać pracę. Takie czynności trzeba zresztą powtarzać każdorazowo, bo są wpisywane do dokumentów. Jeśli chodzi o rusztowanie to wprawdzie trzeba poświęcić czasem kilka godzin, a innym razem nawet cały dzień, w zależności od jego wielkości i stopnia skomplikowania na jego złożenie. Jednak kiedy już stoi i odbiór zostaje wykonany, a nie ma przerw w pracy związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, to rusztowanie nie musi być tak często sprawdzane jak podest. Przepisy mówią, że musi być to minimum raz w miesiącu. Zatem tutaj w kolejnych dniach czas jest już zaoszczędzony.

Energooszczędność rzecz ważna

Jeśli chodzi o rusztowania to niewątpliwie muszą być one złożone w krótkim czasie, w czym często też pomagają podnośniki. Jednak gdy praca zostanie skończona to pozostaje już tylko wykonanie ludzkimi rękami. W przypadku podestów każdorazowo uruchamiany jest silnik, który często emituje zanieczyszczenia, a jeśli prace wykonywane są wewnątrz to podnośnik elektryczny musi być okresowo ładowany, zatem generuje to koszty związane z poborem energii. W tym aspekcie rusztowanie jest całkowicie energooszczędne i bezemisyjne, no chyba że zakwalifikujemy tu pyły budowlane, jednak z nimi samo rusztowanie nie ma nic wspólnego.

Do prac elewacyjnych i do prac wewnątrz – rusztowania kontra podnośniki

Jak wygląda kwestia dopasowania poszczególnych urządzeń do prac elewacyjnych i do prac wewnątrz. Oczywiście wewnątrz pracują podnośniki elektryczne, a na zewnątrz spalinowe. Na pewno rusztowanie w przypadku wykończenia elewacji sprawdzi się lepiej, wszak można wykorzystać większe lub mniejsze, elewacyjne. Takie modele oferuje także producent rusztowań Delta Bud, którego ofertą warto się zainteresować prowadząc firmę budowlaną. Oczywiście zarówno rusztowanie, jak i podnośnik można wynająć i nie trzeba ich kupować, co na pewno jest plusem obydwu rozwiązań zarówno przy pracach elewacyjnych, jak i zewnętrznych. Z kolei w przypadku prac wewnątrz, w trudno dostępnych miejscach może sprawdzić się podnośnik.

Warto mieć więcej opcji, by móc oferować bardziej różnorodne usługi

Ze względu na różnorodne zastosowanie, a także możliwość zaoferowania szerszej palety usług warto zdecydować się zarówno na rusztowania, jak i podnośniki ruchome. Trudno między nimi wybierać. Wszak przy wstawianiu okien lepiej sprawdzą się te drugie, podobnie w przypadku malowania czy konserwacji wysokich wież. Niemniej jednak te urządzenia mogą świetnie ze sobą współpracować na budowie, dlatego warto mieć i jedne i drugie. Przy pracach dekarskich materiały mogą być podawane z podnośnika. Jeśli firma budowlana chce rozszerzyć swoją działalność o montaż paneli fotowoltaicznych, to podnośnik także świetnie się sprawdzi. Zresztą można nim transportować w szybki sposób wszystkie materiały budowlane na kolejne kondygnacje powstającego budynku, czyli w tym przypadku będą mobilną alternatywą dla żurawi.

Na pewno bardziej tradycyjne, ale również uniwersalne do wielu prac budowlanych są rusztowania, wszak w trudno dostępnych miejscach zawsze można postawić na modułowe. Niemniej jednak warto zaopatrzyć firmę w podnośniki. Pewnym minusem może być fakt, że w kwestii ich obsługi trzeba wyszkolić swoich pracowników, a to generuje dodatkowe koszty, wszak w przypadku rusztowań potrzebny jest jedynie brak przeciwwskazań do prac na wysokości, czyli zaświadczenie wystawione przez lekarza medycyny pracy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij