Solary czy panele fotowoltaiczne Co wybrać przy termomodernizacji

Solary czy panele fotowoltaiczne? Co wybrać przy termomodernizacji?

Coraz więcej osób decyduje się na termomodernizację domu czy też własnej firmy. Pozwala to na sporą oszczędność, wszak ceny energii elektrycznej czy też ogrzewania, np. gazowego nie są zbyt niskie. O ile wybór właściwych okien, dzięki którym uniknie się mostków termicznych nie wydaje się zbyt trudny, tak wybór pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a solarami już tak łatwy nie jest. Oczywiście sama termomodernizacja jest dosyć kosztowna, ale nie powinno to stanowić problemu, gdyż można zdecydować się na pożyczkę termomodernizacyjną.

Panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne – wybór ma znaczenie

panel fotowoltaicznyWiele osób myli działanie kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Otóż różnice między nimi są naprawdę duże. Łączy je na pewno fakt, że przechwytują energię słoneczną, natomiast przetwarzają ją na ciepło bądź też prąd. Na pewno do części wspólnej należy to, iż pozyskują energię ze słońca, ale owa ilość energii może być różna w zależności od tego, czy wykorzystywane są kolektory, czy panele. Trzeba zdawać sobie sprawę, że instalacja fotowoltaiczna nie będzie dostarczała tyle samo energii przez cały rok, gdyż wszystko zależy od tego, jak duże występuje nasłonecznienie, a także ile czasu w ciągu roku występuje zachmurzenie. Zatem, jeżeli nasłonecznienie nie jest zbyt intensywne, to niestety nie ma co liczyć na dużą ilość energii, przez co wydajność instalacji solarnych w sezonie zimowym jest niska. Zimą zużycie energii i ciepła jest większe, a niestety instalacja dostarcza go stosunkowo mało. Zazwyczaj wtedy występuje też promieniowanie rozproszone, którego efektywność jest mniejsza i zdecydowanie trudniej ją wykorzystać.

Powierzchnia kolektorów słonecznych a paneli fotowoltaicznych

Wielkość kolektorów i paneli ma wpływ na wydajność. Otóż w tym przypadku im większa powierzchnia, tym można uzyskać więcej energii. Jednak warto zastanowić się tutaj czy samo zwiększanie powierzchni ma tak naprawdę duży sens. Otóż wiąże się to z dużym wzrostem kosztów. Kolejny problem występuje latem, gdyż nie będzie sposobu na wykorzystanie całego ciepła, które zostanie wtedy wygenerowane. Zatem wielkość powinna być dostosowana do samego zapotrzebowania, ale także możliwości przechowywania energii.

Jak powinny być skierowane panele i kolektory?

panel energiaWbrew pozorom samo ustawienie i skierowanie kolektorów oraz paneli ma bardzo duże znaczenie. Otóż powinny one być skierowane na południe, natomiast dopuszczalna jest opcja odchylenia ich na wschód bądź też zachód, przy jednoczesnym skompensowaniu, a więc zwiększeniu powierzchni. Przyjmuje się zasadę, że stosując odchylenie 50 stopni na zachód należy bezwzględnie zwiększyć powierzchnię o 10%, natomiast stosując odchylenie na wschód powierzchnia powinna być zwiększona aż o 20%. Tutaj pojawia się również problem samej instalacji. Kolektory i panele instalowane są na dachach, których ustawienie nie jest optymalne, co może powodować znacznie mniejszą ilość pozyskiwanej energii. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że umieszczenie urządzeń od północnej strony bądź też w miejscach zacienionych nie ma jakiegokolwiek sensu, gdyż efektywność jest naprawdę bardzo niska. Kolejnym ważnym elementem jest sam kąt nachylenia, gdyż najlepiej aby promienie słoneczne padały pod kątem prostym.

Dobry projekt to podstawa

Instalacja powinna być dobrze skonfigurowana. Tylko wtedy można uzyskać najlepsze efekty. Otóż stosowanie elementów najwyższej jakości ma znaczenie pod warunkiem, że ulokowanie kolektorów bądź też paneli na właściwych połaciach dachu będzie zastosowane. Panele powinny mieć osobne inwertery, natomiast w przypadku kolektorów niezbędne jest zastosowanie pomp obiegowych, w połączeniu z dedykowanymi sterownikami. Tutaj należy zdawać sobie sprawę, że same kolektory wykorzystują promienie słoneczne do podgrzewania wody. Aby ograniczać straty ciepła musi być zastosowana izolacja, najczęściej w postaci wełny mineralnej. Z kolei zasada działania paneli fotowoltaicznych jest zdecydowanie inna, choćby dlatego, że panele produkują energię elektryczną.

Zarówno stosowanie paneli fotowoltaicznych, jak i kolektorów słonecznych jest bardzo korzystne pod względem ekonomicznym, ale i ekologicznym, przy czym panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd, a słoneczne ciepło. Zatem decydując się na jedno z tych rozwiązań, warto wziąć pod uwagę, które będzie się bardziej sprawdzać i pozwoli na większe oszczędności. Warto starać się o dofinansowanie bądź pożyczkę termomodernizacyjną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij