Suchy beton – proporcje

0
570

Suchy beton od zwykłej zaprawy betonowej różni się techniką produkcji oraz zastosowaniem w przemyśle budowlanym. Pomimo różnic jeden i drugi materiał budowlany wykorzystuje się stale w budownictwie.

Suchy beton, co to jest?  

Do wytworzenia suchego betonu wykorzystuje się dokładnie takie same składniki jak do betonu tradycyjnego. Detal, który decyduje o cechach tego materiału to zawartość w nim wody. Suchy beton nie potrzebuje tyle wody ile należy dodać do zwykłego betonu, przeważa w nim zdecydowanie cement, kruszywa i inne dodatki. Ponieważ jego konsystencja jest tak odmienna, sposób podawania go również różni się od tradycyjnego, podawanego z pompy.

Suchy beton klasyfikacja

Dokładnie tak samo jak przy produkcji betonu tradycyjnego, najważniejszym elementem przygotowania betonu suchego jest zachowanie odpowiednich proporcji. Jednak proporcje te mogą się różnić w zależności od oczekiwanego efektu i przeznaczenia materiału. Na podstawie składu suchego betonu wyróżnia się kilka klas, a każda z nich będzie miała odrębne zastosowanie. Beton klasy B20 stosuje się bardzo rzadko na rzecz betonu w klasie: B7,5, B10, B15. We wszystkich materiałach powstała mieszanka łączy się bezpośrednio z gruntem dlatego właściwy wybór klasy betonu musi być dostosowany do przewidywanych w projekcie obciążeń. Wszystkie te elementy będą determinować późniejszą jakość wytworzonej nawierzchni. Nieprawidłowo dobrany suchy beton może spowodować uszkodzenia i odkształcenia podczas eksploatacji.

Suchy beton klasyfikuje się również z punktu widzenia zawartości w nim różnego rodzaju kruszywa. Najczęściej powstały cement miesza się z piaskiem, ale może to też być mieszanka granitu, bazaltu lub dolomitu.

Suchy beton proporcje 

Zgodnie z zaleceniami na 1m3 tzw. betonu chudego stosuje się określone proporcje:

  • cement – 190 kg,
  • piasek – 840 kg,
  • żwir – 1230 kg,
  • woda – 150 dm3

Dokładna receptura adekwatna dla cementu znajduje się zawsze na opakowaniu. Aby uzyskać dokładnie te właściwości suchego betonu jakie są potrzebne do danej konstrukcji zawartość opakowania należy mieszać z niewielką ilością wody. Dodanie do zbyt gęstego betonu nadmiaru wody obniży wytrzymałość materiału. W szczególnych przypadkach wodę można zastąpić domieszką uplastyczniającą, również w określonych proporcjach.

Aby prawidłowo wykonać suchy beton potrzebne jest doświadczenie i wprawa. Nie tylko bowiem proporcje są tak istotne, równie ważna jest technika wykonania mieszanki. Suchy beton można przygotować w betoniarce pod warunkiem jednak odpowiedniego sprzętu i umiejętności rozpoznania momentu, w którym mieszkanka osiąga potrzebne parametry. W razie konieczności suchy beton można przygotować w taczce a jeszcze lepiej zamówić go w firmie, która zajmuje się jego dystrybucją. Tutaj kluczowa będzie znajomość technik użytkowania i zużycia materiału, tak by zamówić odpowiednią jego ilość.

Suchy beton wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest stabilizacja gruntu, podbudowa lub wykonanie podkładu pod nawierzchnie elementów z betonu czy kamienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here