Suchy beton - proporcje

Suchy beton – proporcje

Suchy beton od zwykłej zaprawy betonowej różni się techniką produkcji oraz zastosowaniem w przemyśle budowlanym. Pomimo różnic jeden i drugi materiał budowlany wykorzystuje się stale w budownictwie.

Suchy beton, co to jest?  

Do wytworzenia suchego betonu wykorzystuje się dokładnie takie same składniki jak do betonu tradycyjnego. Detal, który decyduje o cechach tego materiału to zawartość w nim wody. Suchy beton nie potrzebuje tyle wody ile należy dodać do zwykłego betonu, przeważa w nim zdecydowanie cement, kruszywa i inne dodatki. Ponieważ jego konsystencja jest tak odmienna, sposób podawania go również różni się od tradycyjnego, podawanego z pompy.

Suchy beton klasyfikacja

Dokładnie tak samo jak przy produkcji betonu tradycyjnego, najważniejszym elementem przygotowania betonu suchego jest zachowanie odpowiednich proporcji. Jednak proporcje te mogą się różnić w zależności od oczekiwanego efektu i przeznaczenia materiału. Na podstawie składu suchego betonu wyróżnia się kilka klas, a każda z nich będzie miała odrębne zastosowanie. Beton klasy B20 stosuje się bardzo rzadko na rzecz betonu w klasie: B7,5, B10, B15. We wszystkich materiałach powstała mieszanka łączy się bezpośrednio z gruntem dlatego właściwy wybór klasy betonu musi być dostosowany do przewidywanych w projekcie obciążeń. Wszystkie te elementy będą determinować późniejszą jakość wytworzonej nawierzchni. Nieprawidłowo dobrany suchy beton może spowodować uszkodzenia i odkształcenia podczas eksploatacji.

Suchy beton klasyfikuje się również z punktu widzenia zawartości w nim różnego rodzaju kruszywa. Najczęściej powstały cement miesza się z piaskiem, ale może to też być mieszanka granitu, bazaltu lub dolomitu.

Suchy beton proporcje 

Zgodnie z zaleceniami na 1m3 tzw. betonu chudego stosuje się określone proporcje:

  • cement – 190 kg,
  • piasek – 840 kg,
  • żwir – 1230 kg,
  • woda – 150 dm3

Dokładna receptura adekwatna dla cementu znajduje się zawsze na opakowaniu. Aby uzyskać dokładnie te właściwości suchego betonu jakie są potrzebne do danej konstrukcji zawartość opakowania należy mieszać z niewielką ilością wody. Dodanie do zbyt gęstego betonu nadmiaru wody obniży wytrzymałość materiału. W szczególnych przypadkach wodę można zastąpić domieszką uplastyczniającą, również w określonych proporcjach.

Aby prawidłowo wykonać suchy beton potrzebne jest doświadczenie i wprawa. Nie tylko bowiem proporcje są tak istotne, równie ważna jest technika wykonania mieszanki. Suchy beton można przygotować w betoniarce pod warunkiem jednak odpowiedniego sprzętu i umiejętności rozpoznania momentu, w którym mieszkanka osiąga potrzebne parametry. W razie konieczności suchy beton można przygotować w taczce a jeszcze lepiej zamówić go w firmie, która zajmuje się jego dystrybucją. Tutaj kluczowa będzie znajomość technik użytkowania i zużycia materiału, tak by zamówić odpowiednią jego ilość.

Suchy beton wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest stabilizacja gruntu, podbudowa lub wykonanie podkładu pod nawierzchnie elementów z betonu czy kamienia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij