Jak założyć własną firmę Formalności, dokumenty, finansowanie

Jak założyć własną firmę? Formalności, dokumenty, finansowanie

Prowadzenie własnej firmy to dla wielu osób alternatywa dla pracy na etacie. Daje to większą niezależność, ale pojawia się też szereg obowiązków. Już samo założenie biznesu może być dla niektórych nieco skomplikowane, a na tym formalności się nie kończą. Od czego więc zacząć? Jak założyć własną firmę?

Własna firma – czy warto?

Zastanawiając się nad założeniem firmy, przyszli przedsiębiorcy mają sporo wątpliwości. Dotyczą one nie tylko samych formalności na początku, ale też późniejszego opłacania składek, księgowości, funduszy, które zostaną przeznaczone na rozwinięcie biznesu. To właśnie finanse są największą obawą początkujących przedsiębiorców. Możliwości ich pozyskania jest kilka. Jak uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej podaje www.teberia.pl, można wziąć też kredyt na rozwój firmy. 

Zakładanie firmy – od czego zacząć?

Na wstępie należy złożyć wniosek do CEIDG. Trzeba wybrać formę prawną działalności gospodarczej, formę opodatkowania firmy, kody PKD. Samo wypełnienie wniosku nie jest szczególnie trudne. Sporym udogodnieniem jest możliwość złożenia go przez internet, wystarczy mieć tzw. Profil Zaufany. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do tego, jaka forma działalności czy opodatkowania będzie w naszej sytuacji najlepsza, warto skonsultować to chociażby z księgowym, który pomoże w wybraniu odpowiedniego wariantu. Co ważne, jeśli podczas rejestrowania firmy nie mamy NIP-u, zostaje on nadany automatycznie podczas składania wniosku do CEIDG. 

Księgowość w firmie

Decydując się na własną firmę, nie można zapominać o księgowości. Już w formularzu CEIDG należy podać, kto będzie się tym zajmował. Jeśli tego jeszcze nie ustaliliśmy, możemy zaznaczyć opcję samodzielnego prowadzenia księgowości, później trzeba będzie jednak dokonać aktualizacji, jeśli zdecydujemy się na współpracę z konkretnym biurem księgowym. Przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają księgowość internetową. Ta jest jednak wskazana głównie w przypadku firm jednoosobowych. Tradycyjna księgowość przydaje się w znacznie większych firmach, w których zatrudniani są pracownicy. 

Konto bankowe dla firmy

Firmowe konto bankowe sprawdza się w prowadzeniu własnego biznesu. Za jego pośrednictwem wykonywana jest sprzedaż, opłacane są składki ZUS, przelewane są wynagrodzenia pracowników. Zanim zdecydujemy się na rachunek firmowy w konkretnym banku, lepiej porównać wiele ofert. Mogą one różnić się między sobą na przykład opłatami i prowizjami. Niektóre banki oferują darmowe przelewy do ZUS i US, szybkie przelewy. Warto zwrócić na to uwagę, pomocne w tym są aktualne rankingi kont firmowych

Pieczątka firmowa

Chociaż nie ma obowiązku posiadania pieczątki firmowej, wielu przedsiębiorców się na nią decyduje. Jest ona całkiem przydatna w prowadzeniu działalności. W niektórych formularzach widnieje komunikat o podpisie i pieczęci właściciela firmy. Jeśli takiej nie posiadamy, wówczas konieczne będzie napisanie oświadczenia. Lepiej więc wyrobić pieczątkę z danymi firmy, to znacznie ułatwi prowadzenie biznesu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij